Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę?

Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Tekst przeczytasz w: 5 Min

Szukasz pomysłu na prezent dla miłośnika fotografii? Oto mały prezentownik dla fotografa, w którym znajdziesz ciekawe propozycje.

Spis treści:

Nadszedł grudzień i czas świątecznych przygotowań. Do tych należą również poszukiwania prezentów. Często ich wybór jest trudnym wyzwaniem, dlatego by to ułatwić przygotowałam kilka pomysłów. To rzeczy uniwersalne, które przydadzą się zarówno amatorom, jak i profesjonalistom.

Prezentownik dla fotografa

Prezent dla fotografa do 50 zł

Prezentownik dla fotografa. Foto Justyna Grochowska
Negatywy. Foto Justyna Grochowska

Zestaw negatywów

Jednym z podarunków dla miłośnika fotografii analogowej mogą być negatywy. Takich materiałów nigdy za wiele! Ceny tych amatorskich, czarno-białych zaczynają się od kilkunastu złotych. Filmy barwne to już koszt od dwudziestu-kilku złotych wzwyż.

Warto pamiętać, że każdy materiał jest przeznaczony do fotografowania w konkretnych warunkach, dlatego wcześniej zorientujmy się w twórczości naszego obdarowywanego.

Wkłady do aparatu natychmiastowego

Tak jak filmów fotograficznych, wkładów do aparatu natychmiastowego również nigdy nie mamy za dużo! Na rynku dominują dwaj producenci – FujiFilm i Polaroid. Materiały do Instaxa, produktu tego pierwszego, występują w kilku formatach. Najtańsze są te z klasycznymi, białymi ramkami – to koszt około 30 złotych. W ofercie firmy znajdują się również te z kolorowymi, wzorzystymi obramowaniami. Przed zakupem sprawdźmy, w jakim modelu aparatu będą wykorzystywane wkłady. To pozwoli na dobranie odpowiedniego rozmiaru. W przypadku pracy sprzętem marki Polaroid za wkłady zapłacimy trochę więcej. Ich ceny zaczynają się od 50 złotych wzwyż. Tutaj również koniecznie jest sprawdzenie, jaki format zdjęć obsługuje aparat.

Mała blenda fotograficzna

To bardzo uniwersalne i przydatne akcesorium. Mała blenda jest świetną pomocą w doświetlaniu zdjęć niewielkich produktów czy bliskich portretów w świetle zastanym. Jej ceny zaczynają się od dwudziestu-kilku złotych, zatem jest to nieduży wydatek. Taki zakup może stać się wielkim wsparciem w fotografowaniu!

Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Mała blenda fotograficzna. Foto Justyna Grochowska
Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Pasek do aparatu. Foto Justyna Grochowska

Pasek do aparatu

Fotografowie również lubią modne, ciekawe dodatki. Jednym z nich może być kolorowy pasek do aparatu. Ceny takiego gadżetu zaczynają się od kilkunastu złotych, a wybór kolorów i wzorów zazwyczaj jest przeogromny. Może czas, by nasz fotograf wymienił nudny pasek od producenta na coś bardziej szalonego?

Prezent dla fotografa do 100 zł

Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Książki: Jacek Kloskowski Women, Susan Sontag O fotografii, Helmut Newton: Private Property, Marta Streng Miód podrożał. Foto Justyna Grochowska

Książka

Jestem przekonana, że ten prezentownik dla fotografa nie byłby pełny, gdybym nie umieściła w nim tego punktu. Książka jest znakomitym pomysłem dla każdego, dlatego znalazła się również w propozycjach dla miłośników fotografii. Amatorom przydatne będą podręczniki podstaw fotografii, tym bardziej zaawansowanym zakupić można te, które skupiają się na konkretnej dziedzinie. Niezawodnym prezentem będzie również album zdjęć ulubionego fotografa lub jego biografia. Ceny książek są przeróżne i zależne od tematyki – od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Karta pamięci

Można powiedzieć, że karta pamięci należy do tych niezbędnych akcesoriów fotografa. Jest wiele szkół dotyczących najbardziej przydatnej pojemności – jedni wolą kilka kart o mniejszych wielkościach, drudzy jedną kartę, na której zmieści się bardzo dużo danych. Zakres cenowy takiego prezentu jest dosyć szeroki, ceny tych najmniejszych zaczynają się nawet od około 30 złotych, za większą pojemność zapłacimy już kilkadziesiąt złotych.

Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Karta pamięci. Foto Justyna Grochowska

Torba na aparat

Odpowiednie zabezpieczenie sprzętu podczas transportu to podstawa, dlatego warto, by nasz miłośnik fotografii posiadał porządną torbę. Przed zakupem takiego prezentu sprawdźmy model aparatu i jego wymiary, by dobrać odpowiedni rozmiar pokrowca. Takie akcesorium to koszt kilkudziesięciu złotych, na cenę ma wpływ pojemność torby, ilość kieszeni czy materiał, z jakiego jest wykonana.

Prezent dla fotografa powyżej 100 zł

Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Duża blenda fotograficzna. Foto Justyna Grochowska

Duża blenda fotograficzna

Czasami fotograf uwiecznia sceny wymagające dużej ilości światła. Potrzebuje doświetlić na przykład całą sylwetkę lub szeroką kompozycję z martwą naturą. Wykonanie tego zadania ułatwi mu duża blenda. Chcąc podarować ją naszemu miłośnikowi jasnych kadrów, powinnismy wygospodarować kilkadziesiąt złotych. Zwróćmy uwagę na zestawy kilku kolorów w jednym, są bardzo przydatne!

Statyw

Twój znajomy fotograf chce zacząć pracować na długich czasach naświetlania? Konieczne będzie użycie statywu! To pozwoli wykonać nieporuszone zdjęcie w każdych warunkach. Prostsze, niższe modele kosztują kilkadziesiąt złotych. Jednak te mogą okazać się niewygodne, ponieważ zwykle aparat przykręcany jest bezpośrednio. Warto, by trójnóg miał wyjmowaną płytkę statywową – to zdecydowanie usprawni wkładanie i wyjmowanie z niego body. Ceny takich modeli są nieco wyższe – od 100 złotych wzwyż – jednak taka inwestycja może się opłacić.

Plecak na aparat

Nasz miłośnik fotografii posiada wiele akcesoriów, które nosi w kilku futerałach i często się przemieszcza? Podarujmy mu plecak na sprzęt! Dzięki temu każdy element wyposażenia będzie w jednym miejscu, odpowiednio zabezpieczony. Co również jest istotne, dźwigamy ciężar zostanie równomiernie rozłożony, co będzie zdecydowanie zdrowsze dla kręgosłupa fotografa. Najtańsze plecaki to koszt około 100 złotych. Na rynku mamy jednak spory wybór, możemy dobrać parametry takie jak wielkość, ilość kieszeni, przegródek czy zapięć oraz materiał. Z powodu tej różnorodności ceny plecaków mogą wynosić nawet 1000 złotych.

Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Plecak na aparat i statywy. Foto Justyna Grochowska
Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę. Foto Justyna Grochowska
Instax mini90. Foto Justyna Grochowska

Namiot bezcieniowy

Twój znajomy miłośnik fotografii chce zacząć przygodę z fotografią produktową? Przy tworzeniu packshotów niezbędny może się okazać namiot bezcieniowy. Na rynku dostępne są takie, które wymagają dodatkowego oświetlenia oraz takie z wbudowanymi lampami led. Te najprostsze będą nas kosztować parędziesiąt złotych, te z oświetleniem w pakiecie to koszt od 100 złotych wzwyż. Zwróćmy uwagę na wymiary produktów, które mają być fotografowane. Od tego powinien zależeć wybór wielkości namiotu.

Aparat natychmiastowy

Dla jednych to bezużyteczny gadżet, dla drugich doskonały sposób na urozmaicenie zdjęć. Aparat natychmiastowy może przydać się zarówno do fotografowania spotkań w gronie najbliższych, jak i ciekawego udokumentowania działań na backstage’u sesji. Najtańsze i najprostsze modele znajdziemy już od trochę ponad 250 złotych. Wraz z zaawansowaniem ustawień i trybów wzrasta również cena.

2 Replies to “Prezentownik 2021: co kupić fotografowi pod choinkę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *