10 najpiękniejszych cytatów Susan Sontag o fotografii

Tekst przeczytasz w: 1 Min

Czas na coś przyjemniejszego. Przedstawiam subiektywny wybór najpiękniejszych sentencji z książki „O Fotografii” Susan Sontag.

Spis treści:

Susan Sontag – wybitna eseistka

cytaty susan sontag
Susan Sontag. Foto Lynn Gilbert/Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Susan Sontag urodziła się w 1933 roku w Nowym Jorku, a zmarła w roku 2004. Była amerykańską pisarką, eseistką, krytyczką społeczną i aktywistką praw człowieka. To jedna z najważniejszych intelektualistek dwudziestego wieku. Jak głosi biogram na stronie wydawnictwa Karakter, jej znakiem rozpoznawczym były zawsze niezależność myśli i pełne pasji zaangażowanie. Jest autorką ważnych tekstów, które podważały przyjęte sposoby myślenia: Przeciw interpretacji, O fotografii, Zapiski o kampie, Choroba jako metafora oraz powieści, między innymi Zestaw do śmierci, Miłośnik wulkanów, W Ameryce. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków.

Cytaty Susan Sontag – 10 najpiękniejszych

10 najpiękniejszych cytatów Susan Sontag o fotografii
  • Wszystkie fotografie mówią: „Memento mori”. Robiąc zdjęcie stykamy się ze śmiertelnością, kruchością, przemijalnością ludzi i rzeczy. Właśnie dlatego, że wybieramy jakąś chwilę, wykrawamy ją i zamrażamy, wszystkie zdjęcia stanowią świadectwo nieubłaganego przemijania.”
  • „Kiedy boimy się, strzelamy. Kiedy czujemy nostalgię, robimy zdjęcia.”
  • Polaroid powtarza zasadę dagerotypu: „Każda odbitka jest niepowtarzalna”.”
  • „Stare budynki fabryk i aleje oblepione ogłoszeniami w obiektywie wydają się równie piękne co kościoły i łagodne wiejskie krajobrazy.”
10 najpiękniejszych cytatów Susan Sontag o fotografii
  • „Fotografia oznacza wielorakie zdobywanie świata.”
  • „Fotografie mogą zapadać w pamięć mocniej niż ruchome filmy, ponieważ stanowią oddzielne jednostki czasu, a nie jego przepływ. Telewizja – to strumień niestarannie dobranych obrazów, z których każdy wymazuje poprzednika ze świadomości widza. Nieruchoma fotografia – to chwila obdarzona przywilejem trwałości, można ją zamienić na niewielki, płaski przedmiot i oglądać do woli.”
  • „Fotografowanie jest równoznaczne z przywłaszczaniem sobie zdejmowanego przedmiotu. Oznacza to wchodzenie w pewien stosunek, który kojarzy się nam z poznaniem, czyli zawładnięciem.”
  • „Fotografia jest jak cytat, jak maksyma albo przysłowie. Każdy z nas przechowuje w pamięci setki zdjęć, które dają się szybko przywołać”

5 Replies to “10 najpiękniejszych cytatów Susan Sontag o fotografii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *