Zdjęcie produktowe typu packshot – czym właściwie jest?

Zdjęcie produktowe packshot
Tekst przeczytasz w: 3 Min

Sprzedaż internetowa jest podstawą wielu biznesów, a ta nie odbyłaby się bez dobrej ekspozycji produktów. Aby wzbudzić zainteresowanie klientów warto postawić na packshot. Czym wyróżnia się ten rodzaj zdjęć produktowych?

Spis treści:

Packshot kolczyków
Zdjęcie produktowe typu packshot. Foto Justyna Grochowska

Czym jest packshot?

Packshot, packshot… A co to jest ten packshot? To zdjęcie produktowe, którego zadaniem jest ukazanie najważniejszych cech przedmiotu. Fotografia ma dość prostą formę, bowiem zazwyczaj wykonywana jest na jednolitym, najczęściej białym tle, a w kadrze nie znajduje się nic oprócz produktu. Ten minimalistyczny sposób fotografowania pozwala na skupienie uwagi odbiorcy na głównym temacie, dzięki czemu bardzo często wykorzystuje się go w e-commerce.

Choć Henri Cartier-Bresson, wybitny francuski fotoreporter, twierdził, że „ostrość to pojęcie burżuazyjne”, w fotografii produktowej jest ona niezwykle ważna. Zdjęcie do sklepu internetowego powinno wyróżniać się równomiernym, miękkim oświetleniem oraz doskonałą ostrością.

Przeczytaj także: Fotografia produktowa – krótki przewodnik

Rodzaje packshotów

Choć packshoty kojarzy się głównie z białym tłem, mogą być wykonane również na czerni lub szarości, a nawet w kolorowej aranżacji.

Wyróżnia się także zdjęcia packshotowe z cieniem, z odbiciem i bezcieniowe. Te pierwsze sprawdzą się przy zdjęciach obuwia czy mebli, bowiem podkreślają stabilność danego produktu na podłożu. Packshoty z cieniem natomiast doskonale nadadzą się do uwiecznienia przedmiotów o regularnych kształtach i połyskujących powierzchniach. Ostatnie z naszej listy, packshoty bezcieniowe, są z kolei dość uniwersalnym rozwiązaniem, które warto zastosować szczególnie wtedy, gdy planujemy wycinanie produktu z tła.

zdjęcie produktowe typu packshot
Packshot z odbiciem. Foto Justyna Grochowska

Gdzie sprawdzą się zdjęcia produktowe typu packshot?

Zdjęcia produktowe na białym tle to niezwykle minimalistyczne ujęcia. Nie ma na nich żadnych „rozpraszaczy”, dzięki czemu odbiorca może w pełni skupić się na sfotografowanym obiekcie. Między innymi dlatego takie ujęcia doskonale pasują do sklepów internetowych. Istotna jest również estetyka takich obrazów. Ułożone obok siebie miniaturki wyglądają na stronie niezwykle elegancko i nie wprowadzają kolorystycznego „misz-maszu”, który mógłby odstraszyć klienta.

Sklepy internetowe to jednak nie jedyne miejsce, w których można znaleźć zdjęcia packshotowe. Często takie ujęcia pojawiają się także w drukowanych materiałach reklamowych, jak ulotki czy foldery, w prasie, reklamach outdoorowych oraz w mediach społecznościowych.

Packshot dla sklepu internetowego
Packshot dla sklepu internetowego Pssotki.pl. Foto Justyna Grochowska

Skąd wziąć gotowe packshoty?

Najłatwiejszym sposobem, na pozyskanie zdjęć produktowych jest, oczywiście, zatrudnienie fotografa. Istnieją jednak sytuacje, w których można pozwolić sobie na korzystanie z gotowych packshotów. Tych warto szukać u producenta, dystrybutora czy hurtowni sprzedawanych przez ciebie produktów. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i pieniędzy. Wadą natomiast będzie powszechność widoku takiej fotografii – klient, który widział ją już u innych sprzedawców będzie ją oglądał z dużo mniejszą uwagą, co może przełożyć się na jego decyzje zakupowe.

Warto pamiętać, że stanowczo odradza się pobieranie takich zdjęć ze stron konkurencji. Brak oryginalności fotografii będzie działał na klienta tak samo niekorzystnie, jak w przypadku użycia packshotów producenta. Gdy dojdą do tego kwestie praw autorskich, możesz narobić sobie więcej szkody niż pożytku.

Przeczytaj także: Prawo autorskie w fotografii

zdjęcie produktowe typu packshot

Packshot Warszawa – zapytaj o ofertę!

Potrzebujesz profesjonalnych zdjęć packshot do sklepu internetowego? A może wolisz aranżowane fotografie produktowe? Z przyjemnością wykonam je dla ciebie! Zapraszam do kontaktu!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *