Sesja zdjęciowa cosplay – fantastyczne fotografie

sesja zdjęciowa cosplay raqveshani w kostiumie lei organy
Tekst przeczytasz w: 4 Min

Zamieniasz się czasem w superbohatera i planujesz ratować świat? No… z tym ratowaniem świata to trochę przesadzam, ale można to chociaż upozorować na fotografiach. Wtedy do akcji wkracza fotograf i sesja zdjęciowa cosplay w pakiecie jego usług!

Spis treści:

Czym jest cosplay?

Może zaczniemy od nudnych definicji? No… nie takich nudnych, bo cosplay jest niezwykle ciekawym hobby! Według nieistniejącego już Słownika pojęć cosplayowych z CosplayTime.pl to zabawa w przebieranie. Jednak nie byle jakie, bo chodzi o wcielanie się role fikcyjnych postaci z gier, anime, komiksów, filmów i książek. Kostiumy są tworzone własnoręcznie, zakupione lub złożone z ubrań znalezionych w codziennej garderobie.

Pierwszy cosplay wykonali Myrtla Douglas i Forrest J. Ackerman w 1939 roku, którzy przygotowali przebrania na pierwszy na świecie konwent Science Fiction, WorldCon I w Nowym Jorku. Sam termin „cosplay” pojawił się natomiast dużo później, bo w 1983 roku. Jego autorem jest japoński dziennikarz, Nobuyaki Takashi, który pragnął stworzyć oddzielne pojęcie określające przebieranie się na konwenty. Brzmi ciekawie, prawda?

Cosplayerzy podczas Warszawskich Targów Fantastyki 2021
Cosplayerzy podczas Warszawskich Targów Fanstastyki zima 2021. Foto Justyna Grochowska

Sesja zdjęciowa cosplay – fotografia fantastyczna

sesja zdjęciowa cosplay ze spidemanem
Cosplayowa sesja zdjęciowa w stroju Spidermana. Mod Pasieka Cosplay. Foto Justyna Grochowska

Na zeszłoroczny Pyrkon, największy festiwal fantastyki w Polsce, wybrało się ponad 56 400 osób. Trzeba przyznać, że to imponująca liczba, można więc śmiało powiedzieć, że w naszym kraju cosplay ma się dobrze, a przynajmniej w warstwie wizualnej, bo cosplayerzy wyglądają zjawiskowo!

Przygotowane na konwenty kostiumy dobrze jest odpowiednio sfotografować. Świetnym rozwiązaniem będzie więc sesja zdjęciowa cosplay. Takie zdjęcia doskonale promują prace cosplayera w mediach społecznościowych, ale także mogą być doskonałą zabawą!

Czy musisz być profesjonalnym cosplayerem, by wziąć udział w takiej stylizowanej sesji zdjęciowej? Oczywiście, że nie! Wystarczy odrobina kreatywności, wygrzebanie kilku ubrań z szafy i złączenie ich w ciekawy zestaw. Masz czarną sukienkę i miotłę po babci? Dodaj szpiczasty kapelusz i już masz kostium czarownicy! To co? Widzimy się na halloween?

sesja cosplayowa z leią organą
Sesja zdjęciowa cosplay w kostiumie Lei Organy. Mod Raqveshani. Foto Justyna Grochowska

Przeczytaj także: „Warszawski Superbohater” – dokumentalny projekt o cosplayerach

Zaproszenie na sesję zdjęciową

Jak przygotować się do cosplayowej sesji zdjęciowej?

Tak, jak i do każdej sesji zdjęciowej, do tej cosplayowej także należy się odpowiednio przygotować. To warto zacząć od przyszykowania stroju. Upewnij się, że wszystkie guziki są na swoim miejscu, suwaki działają, a żadna nitka czy kawałek materiału nie falują na wietrze. Przydatne będzie także zabranie ze sobą rekwizytów pasujących do postaci, to zdecydowanie urozmaici kadry. Jeśli twoja postać wyróżnia się charakterystycznym makijażem czy fryzurą, nie zapomnij przygotować także tej części kostiumu. Wiele elementów można dodać lub usunąć w postprodukcji, jednak o wiele łatwiej i szybciej jest zadbać o te fragmenty stroju przed naciśnięciem spustu migawki. Na planie zdjęciowym mogą się przydać także agrafki, igła z nitką, sznurki czy kleje do naprawy ewentualnych uszkodzeń kostiumu.

halloweenowa sesja zdjęciowa w kostiumie wiedźmy
Halloweenowa sesja zdjęciowa w kostiumie wiedźmy. Mod Magdalena Wleklińska. Foto Justyna Grochowska

Przeczytaj także: Sesja zdjęciowa – jak się do niej przygotować?

Zanim rozpocznie się sesja zdjęciowa cosplay warto również przygotować sobie moodboard z pozami. Dzięki temu nie umknie nam żadna charakterystyczna pozycja postaci. Nie przywiązuj się do nich jednak na śmierć i życie – jeśli coś wygląda nienaturalnie lub jest dla ciebie niewygodne, eksperymentuj, by prezentować się jak najlepiej.

Ostatnim, jednak nie najmniej ważnym punktem na liście przygotowań do sesji zdjęciowej jest określenie sposobu edycji zdjęć. Być może brzmi to dziwnie, ale jest niezwykle istotne. Czy na fotografii mają pojawić się efekty specjalne ukazujące moc postaci? Albo potrzeba zmian koloru oczu bohatera? To warto ustalić na początku, najlepiej przesyłając zdjęcia referencyjne, by po sesji móc w pełni cieszyć się jej efektami, bez potrzeby proszenia o dodatkowe poprawki!

Cosplayowa sesja zdjęciowa w Warszawie!

Tworzysz kostiumy i wcielasz się w role superbohaterów? A może po prostu marzysz o tym, by przenieść się do świata fantastyki? Sesja zdjęciowa cosplay spod mojej ręki będzie świetną propozycją dla ciebie! Wspólnie dopasujemy scenerię i stworzymy przepiękną, fantastyczną historię!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *