Znamy laureatów Grand Press Photo 2023

Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2023
Tekst przeczytasz w: 3 Min

We wtorek w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego obyła się uroczysta gala rozdania nagród Grand Press Photo 2023. Kto został laureatem najważniejszej fotograficznej nagrody w Polsce?

Spis treści:

Kilka słów o Grand Press Photo

Kto choć trochę poznał świat fotografii, z pewnością wie, czym jest Grand Press Photo. Dla porządku jednak napiszę o tym kilka słów. GPP jest najbardziej prestiżowym konkursem fotografii reporterskiej w Polsce, w którym udział biorą zawodowi reporterzy z redakcji prasowych czy agencji fotograficznych, ale także freelancerzy. Organizatorem jest Press, wydawca czasopisma branżowego dla pracowników mediów. Jedną z tradycji konkursu jest zaproszenie do jury laureata World Press Photo.

Przeczytaj także: Poznaliśmy zwycięzców World Press Photo 2023

Grand Press Photo 2023

Podczas tegorocznej edycji konkursu jury obradowało w składzie: Konstantinos Tsakalidis (Grecja) – jako przewodniczący, Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Do finału przeszło 49 zdjęć pojedynczych (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 5 projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 57 autorów.

Zobaczyliśmy bardzo dobre zdjęcia. Szczególnie w kategorii „Stories” poziom był wysoki. Gratulacje dla wszystkich uczestników. (…) Muszę przyznać, że jako Grek zazdroszczę wysokiego poziomu tego wydarzenia, które utrzymuje się przy życiu przez tyle lat. Jest to coś, czego brakuje greckim fotoreporterom.

Konstantinos Tsakalidis

Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2023

Autorem Zdjęcia roku Grand Press Photo 2023 jest Wojciech Grzędziński. Nagrodzona fotografia przedstawia ukraińskich ratowników uwalniających spod gruzów ofiarę ostrzału. Co ciekawe, pierwszy raz w historii Grand Press Photo drugi rok z rzędu tytuł Zdjęcia roku przyznano fotografii tego samego autora.

To jest zdjęcie z miasta, w którym mieszkam. Mniej więcej połowa ludzi w tym bloku to byli przesiedleńcy z innych rejonów Ukrainy i ta wojna znów ich dopadła w – wydawałoby się – bezpiecznym schronieniu. Dziewczyna ze zdjęcia przeżyła, ma się dobrze, mimo ciężkiej hipotermii. Cieszę się, że konkurs trwa, że fotografia fotoreporterska istnieje, pomimo faktu, że jest ciężko. 

Wojciech Grzędziński
Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2023
Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2023. Foto Wojciech Grzędziński/The Washington Post

Przeczytaj także: Najlepsze polskie zdjęcia prasowe. Poznaliśmy wyniki Grand Press Photo 2022

Nagroda Internautów Grand Press Photo 2023

Nagrodę Internautów otrzymał Robert Kuszyński OKO.Press. Zwycięzka fotografia przedstawia policjantów używających siły wobec aktywisty Lotnej Brygady Opozycji w trakcie 150. miesięcznicy smoleńskiej.

Nagroda Internautów Grand Press Photo 2023
Nagroda Internautów Grand Press Photo 2023. Foto Robert Kuszyński/OKO.Press

Listę wszystkich zwycięzców Grand Press Photo 2023 znajdziesz na stronie internetowej konkursu.

Photo Book of the Year 2022

Laureat Photobook of the Year 2022
Mariusz Forecki „Kurz”. Foto materiały prasowe Grand Press Photo

Podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego ogłoszono także laureatów konkursu Photo Book of the Year 2022. Tych wybrało oddzielne jury w składzie Janusz Fogler, Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska i Paweł Rubkiewicz. Photo Book of the Year 2022 otrzymał Mariusz Forecki za książkę „Kurz”.

Laureat Photobook of the Year 2022 Mariusz Forecki "Kurz"
Mariusz Forecki „Kurz”. Foto materiały prasowe Grand Press Photo
Laureat Photobook of the Year 2022 Mariusz Forecki "Kurz"
Mariusz Forecki „Kurz”. Foto materiały prasowe Grand Press Photo

Jestem wzruszony. Z tego powodu chociażby, że uświadomiłem sobie po 35 latach od zrobienia pierwszej fotografii, że udało mi się sfotografować proces. To nadało sens mojej wieloletniej pracy. Chcę podkreślić, że ta książka to nie tylko moja fotografia, to też osoby najbliższe z rodziny – Julia i Ania – które musiały przechodzić to wszystko, moje wyjazdy, w czasach, gdy jeszcze nie było internetu i telefonii komórkowej.

Mariusz Forecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *