Varsonalia 2023, czyli Juwenalia Politechniki Warszawskiej

Fotografia koncertowa The Dumplings
Tekst przeczytasz w: 4 Min

Ubiegły weekend w Warszawie stał pod znakiem imprez studenckich. I to nie byle jakich, bo juwenaliów! W sobotni wieczór, mimo pogodowego chłodu, atmosfera pod sceną na stadionie Syrenka była gorąca! Jak wyglądały Varsonalia 2023?

Spis treści:

Juwenalia – majowe święto studentów

Wiele źródeł wskazuje, że juwenalia mają swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Wprowadził je cesarz Neron w 59 roku. Rzymskie igrzyska młodzieńców (łac. Iuvenalia) obfitowały w zawody sportowe, uczty i biesiady. Polskie juwenalia zostały natomiast zapoczątkowane w XV wieku w Krakowie. Tam studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego urządzali pochody, w których szli grajkowie i mimowie. Juwenalia w formie, którą znamy dziś, zorganizowano po raz pierwszy w 1964 roku na 600-lecie UJ.

Choć w wielu miastach tradycje juwenaliowe są różne, ich obowiązkowym punktem są koncerty. Na nich można zwykle pobawić się w rytm największych polskich hitów, często nawet za darmo! Oprócz świetnych występów samorządy studentów zapewniają także mnóstwo innych atrakcji, które dodatkowo umilają ten juwenaliowy czas!

Scena Varsonaliów 2023
Scena Varsonaliów 2023. Foto Justyna Grochowska

Varsonalia? Ale co to takiego?

Jedną z największych juwenaliowych imprez w Warszawie są Juwenalia Politechniki Warszawskiej. Ich tegoroczna odsłonę ukryto pod nazwą Varsonalia 2023. Identyfikacja wizualna to jednak jedyne co się zmieniło. Impreza, jak co roku, odbywa się na stadionie Syrenka na tyłach klubu Stodoła i wciąż robi wrażenie swoim rozmachem.

Na scenie tegorocznych Varsonaliów mogliśmy zobaczyć artystów takich jak Strachy Na Lachy, WaluśKraksaKryzys, Zalewski i Kult (12 maja) oraz The Dumplings, Video, Myslovitz i Bajm. Wśród atrakcji dostępnych na terenie imprezy były także ścianka zdjęciowa, ściana rzep, piłkarskie rzutki, bubble football, konkurencje sportowe oraz JuweTent z konkursami. Pojawiły się również te iście studenckie, jak alkogogle oraz turniej flanki.

Varsonalia 2023 lineup
Varsonalia 2023 – lineup. Foto Facebook Juwenalia PW

Przeczytaj także: Juwenalia Politechniki Warszawskiej 2022 – fotorelacja

Varsonalia 2023 – fotografie koncertowe

Na Varsonalia 2023 udało mi się dotrzeć w sobotę. Podczas imprezy sfotografowałam koncert Video, który przypomniał mi, jak bardzo lubiłam ich muzykę jako nastolatka, ukochany Myslovitz oraz The Dumplings. Zobaczcie, co działo się na scenie!

Fotografie z koncertu Video

Zdjęcia z koncertu Myslovitz

Zdjęcia koncertowe The Dumplings


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *