Wystawa fotografii mody PRL „Żyrafy wchodzą do szafy”

Wystawa fotografii mody prl
Tekst przeczytasz w: 3 Min

Wystawa fotografii mody PRL zawisła w warszawskiej klubokawiarni Kicia Kocia. Zapamiętajcie hasło: „Żyrafy wchodzą do szafy”!

Spis treści:

„Żyrafy wchodzą do szafy”, czyli o modzie PRL

Fotografia z projektu "Żyrafy chodzą do szafy", stylizacja z lat 60.
Fotografia z projektu „Żyrafy chodzą do szafy”, prezentująca stylizację z lat 60. Sesja zdjęciowa została wykonana w warszawskim Muzeum Życia w PRL. Foto Justyna Grochowska

Choć polityczna i ekonomiczna wizja PRL była przygnębiająca, moda ubiegłego wieku jawi się jako niezwykle różnorodna i kolorowa. Mimo odcięcia od zachodniej kultury, trudności w dostępie do tkanin projektanci tworzyli niezwykłe kolekcje, po które w kolejkach ustawiały się tłumy, i o których wspomina się do dziś.

Przywołanie modowych trendów ubiegłego wieku jest też częścią mody na PRL, popularnej wśród młodszych pokoleń. Zjawisko dotyczy fascynacji przedmiotami i życiem codziennym tamtego okresu. Przedmioty oraz estetyka vintage zyskują „nowe życie” w rękach młodej generacji, która nie doświadczyła socjalizmu.

„Żyrafy wchodzą do szafy” to cykl modowych edytoriali będących swego rodzaju refleksją na temat mody PRL. To próba odnalezienia naszej rodzimej estetyki w kosmopolitycznym modowym świecie. Odtwarzając trendy, sięgnęłam po archiwalne czasopisma oraz literaturę opisującą modę tamtego okresu. Stylizacje są jednak zbudowane na bazie współczesnych elementów garderoby, znalezionych w second handach czy własnych szafach. Projekt może być także opowieścią o uniwersalności mody i nieśmiertelności jej niektórych trendów.

Ta fotograficzna podróż w czasie zawiera 10 sesji zdjęciowych odpowiadających kolejno dekadom od lat 50. do lat 80. Została zrealizowana w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem dr hab. Wojciecha Sternaka na fotografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa fotografii mody PRL

Fotografie z projektu można oglądać w warszawskiej klubokawiarni Kicia Kocia przy al. Stanów Zjednoczonych 68. To niezwykłe miejsce, którego wnętrze zostało zaprojektowane w duchu designu PRL. Większość wyposażenia pochodzi z drugiej ręki. To doskonale współgra z tematem fotografii oraz sposobem pozyskiwania ubrań do stylizacji.

Lokal łączy w sobie kawiarnię, piwiarnię i klub kulturalny. Są w nim organizowane spotkania artystyczne, literackie, wystawy, a także działania prospołeczne, debaty na tematy związane z Warszawą oraz architekturą miejską.

Wystawa fotografii mody PRL „Żyrafy wchodzą do szafy” trwa do 22 lipca 2023!

Plakat wystawy fotografii mody PRL "Żyrafy wchodzą do szafy"
Plakat wystawy przy wejściu do klubokawiarni Kicia Kocia

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi wystawy, dołącz do wydarzenia na Facebooku! Portal spłatał mi trochę figli, dlatego data wydarzenia jest inna niż być powinna. Właściwym terminem zakończenia wystawy jest 22 lipca 2023!

Wydarzenie na Facebooku zapowiadające wystawę fotografii
Wydarzenie na Facebooku zapowiadające wystawę fotografii mody PRL


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *