Najlepsze polskie zdjęcia prasowe. Poznaliśmy wyniki Grand Press Photo 2022

Grand Press Photo 2022
Tekst przeczytasz w: 3 Min

W ubiegły czwartek podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki konkursu Grand Press Photo 2022. Które fotografie wyróżniono?

Spis treści:

Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii

Ami Vitale, przewodnicząca jury Grand Press Photo 2022 o zwycięskiej fotografii

Czym jest Grand Press Photo?

Przekazując tak ważne newsy z fotograficznego świata warto zacząć od podstawowych informacji. Grand Press Photo to najważniejszy w Polsce konkurs fotografii reporterskiej. Przeznaczony jest zarówno dla osób pracujących w redakcjach, jak i freelancerów. Do konkursu zgłaszane są zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. Wśród zdjęć pojedynczych laureaci wyłaniani są z kategorii: Current Events, Climate, responsibility, People, Culture, hobby, sport oraz Own Vision. Fotoreportaże natomiast wybiera się w kategoriach: Current Events, Climate, responsibility, People. Od 2015 roku funkcjonują także kategorie Projekty dokumentalne oraz Photo Book, a od 2017 Young Poland, gdzie mogą zgłaszać się fotografowie między 18. a 26. rokiem życia.

W skład jury wchodzą znamienite postacie z fotograficznego świata. Zgodnie z tradycją konkursu przewodniczącym komisji jest laureat World Press Photo i do to tej osoby należy decydujący głos przy wyborze nagradzanych zdjęć.

Grand Press Photo 2022

W tegorocznej edycji konkursu do finału weszło 48 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i pięć projektów dokumentalnych, wykonanych przez 63 autorów. Prace oceniało jury w składzie Ami Vitale (przewodnicząca), Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska i Andrzej Zygmuntowicz.

Zdjęcie roku GPP 2022

2 czerwca podczas uroczystej gali w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury ogłoszono wyniki konkursu. Autorem Zdjęcia roku Grand Press Photo 2022 został Wojciech Grzędziński pracujący dla „The Washington Post”. Fotografia przedstawia ukraińską pianistkę Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu.

Grand Press Photo 2022
Zdjęcie roku Grand Press Photo 2022. Foto Wojciech Grzędziński dla „The Washington Post”

Nagroda Internautów

Podczas konkursu Grand Press Photo nagrody mogą przyznawać także internauci, poprzez głosowanie na stronie Press.pl. W tegorocznej edycji za najlepsze zdjęcie uznano fotografię Renaty Dąbrowskiej dla „Tygodnika Powszechnego”. Autorka uwieczniła na niej Agatę Tomaszewską i Wojtka Sawickiego (znanego jako Life On Wheelz), niedługo po zaręczynach. Mężczyzna cierpi na dystrofię mięśniową, jednak to nie uniemożliwia mu prowadzenia aktywnego życia oraz działania na rzecz niepełnosprawnych. Obraz nawiązuje do ikonicznej fotografii Yoko Ono i Johna Lennona autorstwa Annie Leibovitz.

Grand Press Photo 2022
Nagroda Internautów Grand Press Photo 2022. Foto Renata Dąbrowska dla „Tygodnika Powszechnego”

Nagroda Fundacji Grand Press

Wzruszającą chwilą podczas gali było uhonorowanie przez Fundację Grand Press autora zdjęć ze schronów Azovstalu, Dmytro Kozackiego „Oresta”. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (…) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.

Wierzymy, że Dmytro odbierze od nas ten dyplom osobiście podczas przyszłorocznego konkursu. Czekamy na niego, żywego i zdrowego – powiedziała ze sceny Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press.

Grand Press Photo 2022
Nagroda Fundacji Grand Press. Foto Dmytro „Orest” Kozacki
Grand Press Photo 2022
Nagroda Fundacji Grand Press. Foto Dmytro „Orest” Kozacki
Grand Press Photo 2022
Nagroda Fundacji Grand Press. Foto Dmytro „Orest” Kozacki

Wszystkie fotografie znajdziesz na stronie konkursu Grand Press Photo.

Photo Book of the Year 2021

Rozstrzygnięto także konkurs Photo Book of the Year 2021. Tu decyzje podejmowało osobne jury w składzie: Maga Ćwieluch, Jan Piechota, Paweł Rubkiewicz i Mateusz Sarełło. Nagrodę otrzymał Rafał Milach za książkę „Strajk„. Wyróżnienie otrzymał także Bartek Warzecha i jego książka „Przedstawienia | Performances„.

Grand Press Photo 2022
„Strajk” Rafał Milach. Nagroda Photo Book of The Year 2021
Grand Press Photo 2022
„Przedstawienia | Performances” Bartek Warzecha. Wyróżnienie Photo Book of The Year 2021

Laureaci Grand Press Photo 2022 – Young Poland

Kategoria Young Poland – Single

I miejsce – Monika Kwiecień z Ośrodka Postaw Twórczych Uniwersytetu Wrocławskiego

Wyróżnienie – Magdalena Klyta z Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytetu Wrocławskiego

Kategoria Young Poland – Stories

I miejsce – Mikołaj Tomczak z Akademii Sztuki w Szczecinie

Wyróżnienie – Aleksandra Gnida z Lubelskiej Szkoły Fotografii

Warto zapoznać się z wszystkimi fotografiami wyróżnionymi w Grand Press Photo 2022. Można je obejrzeć na stronie konkursu.

2 Replies to “Najlepsze polskie zdjęcia prasowe. Poznaliśmy wyniki Grand Press Photo 2022”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *