Sesja zdjęciowa – jak się do niej przygotować?

Sesja zdjęciowa - jak się do niej przygotować?
Tekst przeczytasz w: 3 Min

Pierwsza, czasami także kolejna sesja zdjęciowa to dla wielu stres i wątpliwości. By ich uniknąć warto spokojnie się do niej przygotować. Jesteś początkującą modelką? A może stajesz przed obiektywem, by uwiecznić chwile z bliskimi? Ten poradnik jest właśnie dla ciebie!

Spis treści:

Zadbaj o swój komfort podczas sesji zdjęciowej

Hasło: „zadbaj o swój komfort” brzmi banalnie, prawda? Jednak to ono właśnie może poprowadzić do sukcesu. Obiektyw doskonale wyłapuje zmęczenie i worki pod oczami. Dlatego, aby prezentować się jak najlepiej, przed sesją warto zrezygnować z zakrapianej imprezy i położyć się spać na tyle wcześnie, by rano być wypoczętym. Zwróć także uwagę na pielęgnację skóry. Jeśli masz na to czas, dzień przed zdjęciami zrób peeling i nałóż maseczkę. Ten mały rytuał SPA sprawi, że twoja cera będzie wyglądać korzystniej pod makijażem, a także powoli ci odprężyć się.

Niezwykle istotne jest także twoje nastawienie w drodze na sesję. Odpocznij od codzienności. Wyłącz telefon, niech świat przypadkiem nie dodaje ci zmartwień. Sesja zdjęciowa to czas dla ciebie, a fotograf ma za zadanie ukazać twoje piękno.

Studyjna sesja zdjęciowa – o czym warto pamiętać?

Sesja zdjęciowa
Studyjna sesja zdjęciowa. Mod Natalia. Foto Justyna Grochowska

Po ustaleniu z fotografem koncepcji sesji, zrób przegląd szafy. Wybierz ubrania, w których czujesz się komfortowo. Warto unikać krzykliwych kolorów i wzorów, ponieważ mogą odciągać uwagę od twarzy. W sesji portretowej raczej nie jest to oczekiwanym efektem.

Studio fotograficzne to miejsce, w którym bez problemu możesz się przebrać. Dlaczego więc nie przygotować kilku zestawów stylizacji? To zdecydowanie urozmaici kadry.

Odpowiednio ustawione światło studyjne zapewnia przepiękne efekty. Ma jednak także wady. Wśród nich niewątpliwie można wyróżnić uwypuklanie niedoskonałości. Do takich zaliczymy między innymi pomięte ubrania. Studia często mają na wyposażeniu żelazko lub parownicę, jednak by uniknąć tego zmartwienia, warto zawczasu wyprasować odzież w domu.

Przygotowując się do zdjęć warto pamiętać także o fryzurze i makijażu. Jeśli wykonujesz je samodzielnie, nie zapomnij zabrać ze sobą szczotki do włosów, gumek czy spinek. Przydatne będą także kosmetyki i akcesoria, z pomocą których zrobisz ewentualne poprawki wizażu.

Przydatnym akcesorium jest też rolka do ubrań, dzięki której usuniemy z tkanin pyłki czy wypadnięte włosy. Mała rzecz, a sprawi, że dużo mniej czasu spędzimy przy retuszu!

Przeczytaj także: Sesja studyjna czy plenerowa – którą opcję wybierzesz?

Plenerowa sesja zdjęciowa – jak się do niej przygotować?

Czy przygotowania do plenerowej sesji zdjęciowej drastycznie różnią się od studyjnych wysiłków? Nie powiedziałabym. Tutaj również należy pamiętać o czystych, wyprasowanych zestawach ubrań i dodatkach. W polowych warunkach dużo trudniej jest natomiast wykonać makijaż i fryzurę. Te najlepiej jest stworzyć jeszcze przed wyjściem z domu i wziąć ze sobą rzeczy potrzebne do ewentualnych poprawek. Przydatnym akcesorium może być lusterko, przed którym skontrolujesz swój wygląd po ewentualnej walce z wiatrem czy zbyt mocnym słońcem.

Słowiańska dusza - sesja portretowa. Mod: Eva & Ira. Foto Justyna Grochowska
Plenerowa sesja portretowa — o czym warto pamiętać. Mod Eva & Ira. Foto Justyna Grochowska

Plenerowa sesja zdjęciowa zazwyczaj uzależniona jest od warunków atmosferycznych, dlatego przy planowaniu terminu i miejsca warto mieć na uwadze prognozę pogody. Jeśli wybieramy się w dziksze lokacje, w których prawdopodobnie jest dużo błota, przydadzą się kalosze.

Wybrane plenerowe lokalizacje często charakteryzują się brakiem możliwości swobodnego przebrania się. Rozwiązaniem dla odważnych (i tych, którzy fotografują raczej w lesie niż w centrum miasta) może być skomponowanie prowizorycznej zasłony z dużego kawałka materiału. Propozycją opcji miejskiej będzie stworzenie mini mapki najbliższych lokali z dostępną toaletą.

Przeczytaj także: 10 miejsc na sesję zdjęciową w Warszawie i okolicach

Sesja zdjęciowa - jak się do niej przygotować?
O czym warto pamiętać przed sesją w plenerze. Mod Magdalena Wleklińska. Foto Justyna Grochowska

Zimowa sesja zdjęciowa w plenerze – to ułatwi ci życie!

Zimowa, plenerowa sesja zdjęciowa wydaje się być dużo większym wyzwaniem niż te realizowane w ciepłe pory roku. Nie oznacza to jednak, że zima skreśla fotograficzne plenery. Wtedy warto zadbać o komfort termiczny. Dobrym pomysłem jest założenie dodatkowej pary skarpet czy wybór cieplejszych butów. Jeśli koncepcja zdjęć zakłada zdjęcie kurtki – weź ze sobą termos z ciepłą herbatą, to na pewno rozgrzeje cię po chłodach pozowania! Świetnym ogrzewającym rozwiązaniem małe termoforki wkładane do rękawiczek. Dzięki nim ręce mogą opierać się minusowym temperaturom w trochę bardziej komfortowych warunkach.

Sesja zdjęciowa - jak się do niej przygotować?
Świąteczna sesja zdjęciowa. Mod Kasia Tomczykiewicz. Foto Justyna Grochowska

Nie straszne ci zimowe chłody? Zapraszam na świąteczne sesje zdjęciowe w plenerze! Przejdź do zakładki „Kontakt”.

3 Replies to “Sesja zdjęciowa – jak się do niej przygotować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *