Festiwal Twierdza 2021 może się odbyć dzięki Tobie!

Festiwal Twierdza 2021 może się odbyć dzięki Tobie. Foto Justyna Grochowska
Tekst przeczytasz w: 4 Min

Nie pozwól, by festiwal Twierdza po raz kolejny został odwołany. Sprawdź, jak możesz wesprzeć jego organizację!

Spis treści:

Pandemia nie oszczędziła branży rozrywkowej. W 2020 z powodu lockdownów i obostrzeń wiele imprez musiało zostać odwołanych. Również w tym roku organizacja wielu z nich stoi pod znakiem zapytania. Do takich eventów należy Festiwal Twierdza. Jak możemy sprawić, by się odbył?

Czym jest Festiwal Twierdza?

To wyjątkowa impreza organizowana już po raz szósty na terenie zabytkowej, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku. W tym roku zaplanowana jest na 3-5 września 2021. Można powiedzieć, że każdy miłośnik fantastyki znajdzie tam coś dla siebie, ponieważ bogaty program obejmuje między innymi blok RPG, LARP czy konkurs cosplay z nagrodą publiczności. Możemy również wybrać się na spotkania z autorami, prelekcje i panele dyskusyjne, projekcje filmów, sesje zdjęciowe lub wystawy. Na terenie festiwalu znajdziemy też Fantasmagorium, a w nim tor wiedźmiński, wioskę tolkienowską, kawiarnię z 1001 nocy, postnuklearną Zonę ze Stalkerami oraz tor taktyczny. Wieczory możemy spędzić w klimatycznej karczmie słuchając koncertów na żywo.

Z konwentu z pewnością nie wyjedziemy z pustymi rękami, jeśli odwiedzimy strefę wystawców – znajdziemy tam ubrania, biżuterię, dodatki czy gry, w większości wyrabiane ręcznie. Co jest istotne, festiwal nie ogranicza się do konkretnych fantastycznych światów, jest otwarty na każde uniwersum.

Przy okazji warto również nadmienić, że to nie jedyne wydarzenie tworzone przez organizatorów Twierdzy w zabytkowych murach. Latem możemy uczestniczyć w siostrzanej imprezie – Festiwalu Cytadela, który odbywa się na terenie Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim.

festiwal twierdza
Brama Giżycka, Twierdza Boyen. Foto Semu – Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dlaczego warto pojawić się na Twierdzy?

Na konwentowej mapie Polski znajdziemy wiele wydarzeń, jednak festiwal Twierdza jest jednym z tych niezwykłych. To niewielka impreza, nigdzie indziej nie panuje tak rodzinna atmosfera, jak właśnie w Giżycku. Tutaj zawsze znajdziemy towarzystwo do wspólnego odwiedzenia atrakcji czy zjedzenia posiłku. Uczestnicy są otwarci i przyjaźni, mimo że czasami ich fantazyjne stroje mogą wywoływać odwrotne wrażenie. Relacje nawiązane na festiwalu bywają bardzo trwałe i często są kontynuowane również na gruncie prywatnym. By daleko nie szukać – sama poznałam tam wielu obecnie bliskich znajomych.

Warto wspomnieć również o organizatorach i wolontariuszach, którzy dbają o porządek i bezpieczeństwo, a każdy problem jest traktowany przez nich poważnie i sprawnie rozwiązywany. Ekipa zawsze jest odpowiednio oznaczona i widoczna, dlatego bez żadnych trudności możemy znaleźć ich na terenie imprezy.

Lokalizacja festiwalu także ma duży wpływ na jego atrakcyjność. Jak wiadomo, Twierdza Boyen ma bogatą i niezwykle ciekawą historię. Fortyfikacja jest pełna zakamarków, co zwłaszcza wieczorami, sprawia niesamowite wrażenie. Przy okazji możemy też zwiedzić samo miasto, które nazywane jest stolicą żeglarstwa. Nad pobliskim jeziorem Niegocin mieści się jeden z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. Dodatkowo, w Giżycku znajduje się jedyny most obrotowy w Europie, który liczy już ponad 120 lat, a wciąż jest czynny. Inną ciekawą atrakcją miasta jest wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, z której zobaczymy panoramę miasta i okolicznych jezior.

Można tu wymieniać wiele zalet, jednak zwykle najłatwiej jest przekonać się na własnej skórze. Dlatego warto znaleźć czas w pierwszy wrześniowy weekend i wybrać się na festiwal Twierdza. Dla wielu może się to okazać przygodą życia!

Festiwal Fantastyki Twierdza 2018. Foto Justyna Grochowska
Festiwal Fantastyki Cytadela 2019. Foto Justyna Grochowska

Wsparcie dla organizacji festiwalu

Ze względu na pandemię impreza straciła dofinansowanie z budżetu miasta, co spowodowało duże utrudnienia w pokryciu wszystkich kosztów. Organizatorzy założyli więc zbiórkę, za pośrednictwem której możemy dorzucić cegiełkę i zakupić bilety na festiwal Twierdza. Tak jak przy większości akcji tego typu, za każdą kwotę wsparcia przewidziana jest nagroda. Oprócz wejściówek możemy otrzymać między innymi bawełniane torby i koszulki czy książki. Więcej informacji znajdziecie na stronie OdpalProjekt.pl/p/FestiwalTwierdza, gdzie odbywa się zbiórka.

festiwal twierdza
Festiwal Twierdza 2021 może się odbyć dzięki Tobie. Screenshot OdpalProjekt.pl

One Reply to “Festiwal Twierdza 2021 może się odbyć dzięki Tobie!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *