Przez ostatnie miesiące przygotowywałam coś specjalnego. Oto on – projekt dyplomowy „Na starość będę chodził w dziarach” wykonany w ramach pracy licencjackiej.
Spis treści:
Dużo stresu, nerwów i łez, ale także wiele radości i wdzięczności, podróże z jednego końca miasta na drugi, mnóstwo telefonów i maili, godziny spędzone przed ekranem komputera, litry kawy i przemiłe spotkania – to mały bilans ostatnich kilku miesięcy. Dziś mogę dumnie powiedzieć, że obroniłam pracę licencjacką oraz zaprezentować projekt dyplomowy. Ogromnie dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, bohaterom fotografii oraz tym, którzy byli dla mnie wsparciem w kryzysach. Mimo że brzmi to dość patetycznie, muszę szczerze napisać: bez Was nie udałoby się stworzyć tego wszystkiego.
Fotograficzny projekt dyplomowy
Na starość będę chodził w dziarach to projekt o tym, że coraz więcej z nas nosi tatuaże. Poprzez wzory na ciele wyrażamy swój indywidualizm. Wśród nas są urzędnicy, pracownicy instytucji finansowych i księgowi, programiści, graficy, fotografowie czy osoby zatrudnione w gastronomii – to może być potwierdzeniem coraz powszechniejszej akceptacji tatuaży. Są one ozdobami naszych ciał i jesteśmy z nich dumni.
Tytuł projektu formalnie jest cytatem z rapowego utworu i może być zinterpretowany jako forma polemiki ze stereotypami. Nawiązuje on do często zadawanego pytania: „Jak będziesz wyglądać z tym na starość?”. Swoimi doświadczeniami i refleksjami podzieliły się dwadzieścia dwie osoby, mieszkające w Warszawie i okolicach. Opowiedziały o tym, czym jest dla nich tatuaż i w jaki sposób ich zdaniem jest on odbierany przez społeczeństwo. Poruszone zostały tematy takie jak powody, dla których bohaterowie wywiadów decydują się na wykonanie tatuaży, reakcje otoczenia i rodziny na nie czy akceptacja tych ozdób w miejscach pracy. Rozmówcy opisali również nieprzyjemne sytuacje, z jakimi się spotkali oraz zdradzili, jaką symbolikę mają wzory na ich ciałach.
Cykl zawiera dwadzieścia dwa portrety osób sfotografowanych w ich własnych wnętrzach. W ramach projektu powstał album zawierający fotografie i pełną treść wywiadów. Pytania w nich zawarte były podyktowane nie tylko chęcią zbadania zjawiska, ale również osobistą ciekawością.

Wirtualna wystawa
Pandemiczne obostrzenia zmniejszyły możliwości zorganizowania wystawy zdjęć w tradycyjnej formie. Z tego powodu fotografie zostały zaprezentowane podczas wystawy wirtualnej. Obok zdjęć są umieszczone cytaty. Z uwagi na niewielką ilość miejsca na tekst postawiłam na krótkie formy. Jest to mój osobisty wybór najciekawszych wypowiedzi z wywiadów z bohaterami projektu.

Gratuluję licencjatu! Pomysł oryginalny, a wirtualna galeria mistrzostwo!
Piękne portrety!
Bardzo mi miło! Dziękuję!
Świetny pomysł na temat pracy! Moja obrona licencjatu jeszcze przede mną! Gratulacje!
Dzięki! Trzymam kciuki za Ciebie
Gratuluję! Bardzo podoba mi się temat pracy i wystawa, bardzo kreatywne podejście
Dziękuję! Chociaż było parę niedociągnięć, byłam bardzo wkręcona w ten temat i jestem zadowolona efektów. Cieszę się, że również Tobie się podoba