Brytyjczycy w obiektywie, czyli Portrait of Britain 2021

Portrait of Britain 2021
Tekst przeczytasz w: 5 Min

Po trzech latach powrócił konkurs Portrait of Britain. Które fotografie otrzymały prestiżowe wyróżnienie?

Spis treści:

Czym jest Portrait of Britain?

To coroczny konkurs dla fotografów, organizowany przez prestiżowy magazyn „British Journal of Photography”. Jego tematem jest ukazanie społeczeństwa brytyjskiego i jego różnorodności. Każdy może wziąć w nim udział, obowiązuje jednak zasada, że zgłoszone zdjęcia nie mogą być starsze niż 6 lat i muszą przedstawiać osoby, które w momencie wykonywania fotografii mieszkały na terenie Wielkiej Brytanii.

Prace konkursowe ocenia jury w składzie: Laura Noble, artystka, publicystka i pisarka, Tracy Marshall, dyrektorka Bristol Photo Festival, Mariama Attah, kuratorka Open Eye Gallery, Nicola Shipley, współzałożycielka i dyrektorka GRAIN Projects, Eddie Otchere, fotograf i autor, Ben Harman, dyrektor Centrum Fotografii Stills, Nadine Persaud, zastępczyni dyrektora agencji Photoworks, David Drake, dyrektor Ffotogallery oraz Sebah Chaudhry, współzałożycielka i współdyrektorka agencji ReFramed.

Nominowani i zwycięzcy

W tegorocznej edycji konkursu do wyróżnienia nominowano 200 prac. Te znajdą się w albumie Portrait of Britain vol. 4, którego wydanie zaplanowano na luty 2022 roku. Spośród wytypowanych zdjęć wybrano 100 zwycięskich. Bedą one przez miesiąc prezentowane na ekranach reklamowych na ulicach, stacjach kolejowych, przystankach autobusowych czy w centrach handlowych Wielkiej Brytanii.

Wszystkie wyróżnione prace możemy obejrzeć w galerii na stronie internetowej konkursu.

Portrait of Britain 2021
„David – All Dressed Up & Nowhere To Go”. Foto ©Joe Short, Portrait of Britain 2021

„Z moimi akrobacjami było całkowicie spontanicznie. Pracujemy z publicznością, dlatego każdy występ jest inny. Bez udziału publiczności nie ma show. Wszyscy remontowali swoje domy, więc znalazłem pracę przy malowaniu i dekorowaniu mieszkań. Miałem pieniądze, jednak rozpaczliwie tęskniłem za występami. Nauczyłem się, że jestem odporny i zawsze znajdę cel, dlatego moje zdrowie psychiczne nie ucierpiało przez ten czas” mówi David.

Portrait of Britain 2021
„Airy, 2021”. Foto ©Anna Louise Brooks, Portrait of Britain 2021

Chcieliśmy stworzyć serię fotografii ukazujących Arona w dragu, uchwycić wszystkie momenty, które doprowadziły do ostatecznego wyglądu postaci. To zdjęcie zostało zrobione na planie, w chwili odpoczynku między nakładaniem makijażu, peruki i stylizacją.

Portrait of Britain 2021
„Sasha at 10”. Foto ©Antonia Mamzenko, Portrait of Britain 2021

Podczas letnich miesięcy pandemii, pośród chaosu świata, znaleźliśmy spokój i ukojenie poprzez kontakt z morzem przy każdej sposobności.

Portrait of Britain 2021
„LADY IN DIOR”. Foto ©Brock Stanley, Portrait of Britain 2021

Zobaczyłem ją przez szybę, gdy robiłem zakupy w Tesco. Byłem zachwycony. Wybiegłem ze sklepu i poprosiłem ją o zdjęcie. Kobieta była perfekcyjnie przygotowana do bycia sfotografowaną. Uwielbiam to, ile wysiłku włożyła w każdy szczegół swojego looku oraz sposób, w jaki w jaki patrzy tuż nad linią aparatu, jakby robiła to już 1000 razy. A może ma już doświadczenie!

Portrait of Britain 2021
„Most Worshipful Christine Chapman”. Foto ©Caitlin Chescoe, Portrait of Britain 2021

Christine powiedziała mi: „Myślimy, że masoneria wspiera kobietę. Uważamy, że daje pewność i wiarę w siebie. Możesz iść przez życie, wiedząc, że jesteś kobietą, która może robić wszystko i nic jej nie powstrzyma. Jeśli chcesz brać udział w imprezach charytatywnych i zbierać na nich pieniądze, damy Ci do tego narzędzia. Jeżeli chcesz doświadczyć w życiu odrobinę uduchowienia, również w tym Cię wesprzemy. O to w tym wszystkim chodzi.”

Portrait of Britain 2021
„Airsoft player, Invicta Battlefield (2021)”. Foto ©Danny Burrows, Portrait of Britain 2021

Portret pochodzi z mojego projektu dotyczącego airsoftu i społeczności graczy. Jest zatytułowany „Killing Me Softly” i jest częścią ojej pracy magisterskiej z fotografii na Uniwersytecia Falmouth. Celem projektu jest odkrycie, kim są ci samozwańczy wojownicy, dlaczego w wolnym czasie grają w wojnę, jakie są społeczne i kulturowe okoliczności gry oraz jakimi symbolami gracze informują i zachęcają do wzięcia udziału w grze.

Portrait of Britain 2021
„Seyon Amosu”. Foto ©Fran Gomez de Villaboa, Portrait of Britain 2021

25% młodych ludzi między 16 a 25 rokiem życia doświadczających bezdomności identyfikuje się ze społecznością LGBTQ+. Seyon był dręczony przez swoją homofobiczną rodzinę, gdy dorastał i wyoutował się jako osoba queer. W końcu opuścił dom z niczym i stanął w obliczu bezdomności. Dzięki wsparciu Albert Kennedy Trust był w stanie przetrwać ten trudny czas i pracować nad swoją karierą.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Jack”. Foto ©Harry George Hall, Portrait of Britain 2021

„Kiedy miałem 16 lat, przeszedłem operację amputacji nogi powyżej kolana, ponieważ była w coraz gorszej kondycji. Przed zabiegiem uważałem się za niepełnosprawnego i ograniczonego przez mój stan. Mam teorię, która mówi o tym, że po amputacji rodzisz się na nowo. Jak dziecko, musisz zacząć od zera; nauka jak chodzić, balansować i stawiać czoła światu z pewnością siebie. Najlepszym sposobem na praktykowanie tego i rozwijanie zdolności motorycznych są sport i ćwiczenia” mówi Jack.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Anthony Murley”. Foto ©Hugh Fox, Portrait of Britain 2021

Tego dnia Anthony dowiedział się, że jego bliski przyjaciel, ksiądz, zmarł tamtego ranka – zaproponowałem, byśmy przełożyli sesję, jednak on nie zgodził się, mimo wszystko chciał iść dalej – zamiast typowego kiczowatego stroju wybrał tradycyjne szaty. Sfotografowałem go w porannym świetle, które padało przez witraże.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Miriam Margoyles”. Foto ©Mark Harrison, Portrait of Britain 2021

Sesja dla magazynu Radio Times. To zdjęcie zostało odrzucone, jednak pokazuje radość i zabawę, którą mieliśmy podczas fotografowania Miriam w jej kuchni.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Wonder Boy”. Foto ©Marksteen Adamson, Portrait of Britain 2021

George wybrał ten kostium do osobistego badania „Jak oczekiwania społeczne wobec męskiej atrakcyjności ograniczyły męską ekspresję poprzez modę”. „Myślę, że oczekiwania społeczeństwa w stosunku do mężczyzn są szkodliwe. „Męskość” – wszystkie „męskie” części typowej postawy, bez jakiejkolwiek wrażliwości. Mają mieć ograniczoną ekspresję emocjonalną, ale wciąż potrzebują dojrzałego rozumienia stanu psychicznego. Nic dziwnego, że mężczyźni walczą o rozwijanie tej kobiecej strony” – mówi.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„The Dorset Grove”. Foto ©Michael Farra, Portrait of Britain 2021

The Dorset Grove to grupa animistów żyjących w Dorset, z których wszyscy podążają za tradycjami religijnymi, powszechnymi w przedchrześcijańskiej Europie. Na tym zdjęciu Dennis i Rita mają stroje zaprojektowane, by naśladować dwóch bogów: Rogatego Boga i Matkę Naturę.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Dancing Ladies”. Foto ©Natasha Durlacher, Portrait of Britain 2021

Pina jest odpowiedzialna za cotygodniową zmianę układu tanecznego, prezentowanego na ulicach podczas lockdownu. Izolowani mieszkańcy mogli oglądać występy przez okna.

Portrait of Britain 2021
„James Corbin, London, 2020”. Foto ©Paul Scala, Portrait of Britain 2021

James był modelem, którego poznałem podczas sesji do edytorialu modowego. To zdjęcie stale mnie przyciągało. Może to dlatego, że myślę, że wygląda niesamowicie pięknie. Albo po prostu James jest tak miłym facetem, a jego pasja do promocji różnych typów ciała w fotografii modowa jest inspirująca.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Badge of Honour – Vaccine Portraits – Old Soldier”. Foto ©Paul Wenham-Clarke, Portrait of Britain 2021

Szczerze mówiąc, mój covidowy rok był niekwestionowaną udręką. Przeżyłem Blitz, w 1942 roku mój dom w East End w Londynie został wysadzony. Ewakuowano mnie do Hungerford w Berkshire, więc znam ciężkie czasy.

Portrait of Britain 2021
„Hope”. Foto ©Ross Cooke, Portrait of Britain 2021

Marcus Rashford sfotografowany w jego tylnym ogrodzie podczas planu zdjęciowego. To zdjęcie było zrobione spontanicznie moim analogowym aparatem, gdy Marcus czekał cierpliwie pomiędzy ujęciami.

Portrait of Britain 2021
„INTIMACY”. Foto ©Ryan Edy, Portrait of Britain 2021

Prawdziwa intymność i więź pary. Zdjęcie zostało zrobione podczas lockdownu, w czasie, gdy relacje znalazły się pod jeszcze większą presją.

Poznaliśmy finalistów konkursu Portrait of Britain 2021
„Sam & James’ Wedding Renewal”. Foto ©Natalia Poniatowska, Portrait of Britain 2021

One Reply to “Brytyjczycy w obiektywie, czyli Portrait of Britain 2021”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *