Miłość, radość i dużo brokatu! Warszawa została udekorowana kolorami tęczy. 25 czerwca ulicami stolicy przeszła kolejna Parada Równości. Jak wyglądało święto miłości?
Spis treści:
- Krótka historia Parady Równości
- Postulaty Parady Równości
- Pride Month – dlaczego czerwiec jest Miesiącem Dumy?
- Parada Równości w Warszawie 2022
Krótka historia Parady Równości
Parada Równości ma już ponad 20 lat! Po raz pierwszy ulicami Warszawy przeszła w 2001 roku. Jej inicjatorem był ks. bp Szymon Niemiec, psycholog, były prezes zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na rzecz Kultury w Polsce, a obecnie zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego. Wśród współzałożycieli wymieniani są także Robert Ciepiela, artysta, Agata Gorządek, fotografka, Miłosz Rodziewicz, aktor-parodysta, oraz Krzysztof Szymborski, działacz społeczny. Parada miała być nie tylko wydarzeniem dla osób homoseksualnych, ale także dla wszystkich wspierających idee wolności, równości i tolerancji.
Twórcy Parady przez lata musieli mierzyć się z wieloma przeciwnościami. W 2004 i 2005 roku decyzją ówczesnego prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego, zakazano organizacji wydarzenia. W 2004 roku urządzono alternatywną imprezę, a w 2005 roku Parada Równości przemaszerowała przez Warszawę, przez to stała się jednym z największych, nielegalnych pokojowych zgromadzeń w historii Polski po 1989 roku. Przez pierwszą dekadę istnienia marszom towarzyszyły kontrmanifestacje, których organizatorzy zazwyczaj związani byli z Młodzieżą Wszechpolską. Późniejsze lata były już spokojniejsze dla uczestników wydarzenia.
Postulaty Parady Równości
Parada Równości to jednak nie tylko kolorowy spacer przez miasto. Jak każda manifestacja, domaga się konkretnych działań. Jakie są jej postulaty?
- Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa
- Prawa osób trans prawami człowieka
- Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści
- Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela
- Otwarta przestrzeń publiczna bez barier
- Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców
- Rzetelna edukacja prawem człowieka
- Szacunek i prawna ochrona zwierząt
- Różni – równi wobec siebie
- Dość chamstwa – żądamy debaty
- Równość płci podstawą demokratycznego państwa
- Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię
Pride Month – dlaczego czerwiec jest Miesiącem Dumy?
Wiele osób niezwiązanych ze społecznością LGBTQ+ może zastanawiać się, dlaczego czerwiec jest tak ważnym dla niej miesiącem. Jest to swego rodzaju upamiętnienie wydarzeń z 1969 roku, które zapoczątkowały walkę osób nieheteronormatywnych o swoje prawa.
W XX wieku nie patrzono przychylnie na tę społeczność, powszechne były aresztowania jej przedstawicieli. W niektórych lokalach nie sprzedawano im alkoholu. Istniały jednak kluby przyjazne gejom, jak Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie. To tam w nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku policja dokonała „rutynowego nalotu”. Oficjalnym powodem była nielegalna sprzedaż alkoholu, jednak „przy okazji” w dość brutalny i poniżający sposób aresztowano wielu gości baru.
Społeczność postanowiła sprzeciwić się działaniom policji. Gdy z klubu wyprowadzono drag queens i próbowano wepchnąć je do radiowozu, tłum (około 200 osób) zaczął wykrzykiwać hasła: „we want freedom” (ang. „chcemy wolności”) i „gay power” (ang. „siła gejów”). W policjantów zaczęto rzucać butelkami i kamieniami. Następnego dnia protestowało już kilka tysięcy osób, dochodziło do zamieszek. Była to pierwsza w historii manifestacja przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu osób nieheteroseksualnych.
W rocznicę tych wydarzeń, 28 czerwca 1970 roku, zorganizowano pierwszy w historii marsz Gay Pride w Nowym. Kolejne lata obfitowały także w marsze w innych miastach. W 1999 i 2000 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton ogłosił czerwiec Miesiącem Dumy. Od 2009 do 2016 roku Pride Month był ustanawiany przez Baracka Obamę.
O co chodzi z tą Dumą? Najprostszym wyjaśnieniem jest duma z tych, którzy jako pierwsi zdecydowali się walczyć. Wśród argumentów znajdziemy też dumę jako przeciwieństwo wstydu, z którym muszą mierzyć się dorastające osoby LGBTQ+ oraz dumę z bycia częścią tej społeczności, bycia sobą.
Parada Równości w Warszawie 2022
Tegoroczna Parada Równości przeszła ulicami Warszawy 25 czerwca 2022 roku. Z powodu sytuacji na świecie jej formuła była nieco inna niż poprzednie edycje. Do udziału w wydarzeniu zaproszono społeczność LGBTQ+ z Ukrainy. Dlatego podczas marszu pojawiały się nie tylko hasła wsparcia dla osób nieheteronormatywnych, ale także te sprzeciwiające się wojnie za wschodnią granicą.
Podobnie jak w minionych latach, honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Parada rozpoczęła się na ulicy Marszałkowskiej. Przemaszerowano do placu Konstytucji, następnie do ulicy Waryńskiego i alei Armii Ludowej. Potem marsz skręcił w aleję Niepodległości i przez ulicę Chałubińskiego i aleję Jana Pawła II przeszedł do ulicy Świętokrzyskiej, gdzie zakończyła się trasa. Maszerującym towarzyszyło 30 platform muzycznych, a w parku Świętokrzyskim rozstawiono pełne atrakcji Miasteczko Równości.