„1000 słów o fotografii”. Henryk Latoś

1000 słów o fotografii. Henryk Latoś
Tekst przeczytasz w: 2 Min

W poszukiwaniu literatury do prac zaliczeniowych natrafiłam na „1000 słów o fotografii” Henryka Latosia. Jestem przekonana, że z tą książką długo nie będę się rozstawać. Dlaczego?

Spis treści:

„1000 słów o fotografii” – dlaczego to świetna książka?

1000 słów o fotografii. Henryk Latoś. Foto Justyna Grochowska
„1000 słów o fotografii”. Henryk Latoś. Foto Justyna Grochowska

W życiu studenta prędzej czy później przychodzi moment, w którym musi napisać kilka naukowych tekstów. W nich często pojawiają się objaśnienia pojęć i definicji, a nawet najprostsze z nich muszą być poparte literaturą. Początkowo szukałam współczesnych pozycji tego typu, jednak szybko okazało się, że dziś słowniki pojęć fotograficznych funkcjonują głównie online.

Postanowiłam, że nie poddam się w poszukiwaniach i tak trafiłam na „1000 słów o fotografii” Henryka Latosia. To słownik, w którym znajdziemy fachowe wyjaśnienie technicznych terminów fotograficznych. Zawarto w nim także biografie wybitnych fotografów, konstruktorów i wynalazców znanych z historii oraz kalendarium wydarzeń w fotografii światowej i polskiej.

Książkę wydano w 1976 roku, z pewnością nie doszukamy się w niej wzmianek o fotografii cyfrowej. Jednak, jeśli szukamy wiedzy dotyczącej fotografii analogowej, optyki czy technik szlachetnych, to idealna pozycja. Niestety, słownika nie znajdziemy w księgarniach. By go zdobyć musimy odwiedzić antykwariat lub przeszukać Allegro czy OLX. Ma to jednak swoje plusy – książka kosztuje mniej niż 10 zł!

1000 słów o fotografii. Henryk Latoś. Foto Justyna Grochowska
„1000 słów o fotografii”. Henryk Latoś. Foto Justyna Grochowska

Henryk Latoś – autor wielu cennych pozycji

1000 słów o fotografii. Henryk Latoś. Foto Justyna Grochowska
„1000 słów o fotografii”. Henryk Latoś. Foto Justyna Grochowska

Zazwyczaj w tym blogowym, książkowym przeglądzie pojawiają się sylwetki autorów. Tutaj jednak będzie trochę inaczej, bowiem w Internecie trudno jest znaleźć jakiekolwiek wzmianki o tym, kim był i czym zajmował się Henryk Latoś. Niemniej jednak udało mi się zebrać listę pozycji, które napisał. Ich tematyka sugeruje, że autor miał niezwykle rozległą wiedzę. Jakie pozycje wyszły spod jego pióra?

  • „500 zagadek fotograficznych” – wydany w 1986 roku nakładem wydawnictwa Wiedza Powszechna zbiór łatwych i trudnych zagadek fotograficznych. Ich tematyka obejmuje ważne momenty z historii fotografii, optyki cy mechaniki precyzyjnej, problemy estetyczne, obróbkę laboratoryjną, zastosowanie fotografii w nauce i technice, a także sylwetki fotografów – pionierów w tej dziedzinie.
  • „77 tematów fotograficznych” – opublikowany w 1975 roku poradnik dotyczący czarno-białej fotografii (oczywiście analogowej). Książka opisuje 77 sytuacji, w której może znaleźć się fotograf-amator oraz wskazuje ich rozwiązania.
  • „Okiem cyklopa” – wydany w 1972 roku zbiór esejów o fotografii. Mitycznym okiem cyklopa jest tu obiektyw aparatu. Poruszane w tekstach tematy to między innymi narodziny wynalazku, portret i fotoreportaż. Pojawiają się także rozważania o fotografii samej w sobie oraz jako instrumencie naukowo-badawczym.
  • „Fotografia na polu walki”książka z 1965 roku, rozpowszechniona nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Odnosi się do zastosowań fotografii w technice wojennej. „Z historii fotografii wojennej – pozycja z 1985 roku, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak wskazuje sama nazwa, książka opisuje dzieje fotografii wojennej.
  • „Od waszego fotokorespondenta” – publikacja Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej z 1976 roku, przedstawiająca wydarzenia II wojny światowej z perspektywy fotografa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *