Boże Ciało w Łowiczu – kolorowa, ludowa tradycja

Boże Ciało w Łowiczu. Foto Justyna Grochowska
Tekst przeczytasz w: 2 Min

Białe koszule, kwiatowe hafty, pasiaste spódnice, chusty i wianki. Ludowe stroje, dziś oglądane głównie na archiwalnych zdjęciach. Boże Ciało w Łowiczu to wydarzenie, podczas którego wciąż możemy zobaczyć regionalne tradycje.

Spis treści:

Łowicz – stolica mazowieckiego folkloru

Słysząc o Łowiczu z pewnością wiele z nas ma przed oczami dżemy lub produkty mleczne, które są produkowane w okolicy. Jednak to niewielkie miasto słynie także z niepowtarzalnej ludowej kultury. Choć Łowicz obecnie leży w granicach województwa łódzkiego, historycznie jest to Mazowsze.

Atrakcje Łowicza. Foto Justyna Grochowska
„Złota akcja dla kundelka” – zbiórka pieniędzy organizowana przez Łowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt. Budę piesków zrobiono na wzór łowickich chat. Foto Justyna Grochowska

Łowicki folklor to nie tylko piękne stroje. Składa się na niego także gwara, muzyka, taniec i rękodzieła. Władze miasta i jego mieszkańcy dbają o to, by tradycje były kontynuowane i widoczne. Ludowe motywy są też wizualną wizytówką miejscowości, dlatego możemy je zobaczyć na słupach ogłoszeniowych, latarniach czy innych instalacjach.

Wróćmy jednak do strojów. Te, obok krakowskich, są uważane za najpiękniejsze i najbardziej reprezentujące polski folklor. Nazywane były także Księżakami (od Księstwa Łowickiego, istniejącego w XVII i XVIII wieku, na ziemiach leżących wokół Łowicza i Skierniewic). Na początku XIX wieku podstawą stroju łowickiego były tkaniny samodziałowe, czyli takie stworzone ręcznie na krośnie. Najczęściej były to wełna i len. Początkowo w materiałach dominowały czerwienie i pomarańcze, z czasem zaczęto wybierać chłodniejsze kolory, jak zielony, niebieski czy różowy. Szyje kobiet ozdabiały czerwone korale lub bursztyny, a głowy okryte były chustami w kwiatowe motywy lub wiankami.

Łowickie stroje były bardzo drogie, często szyte samodzielnie. Swoją funkcję niekiedy musiały pełnić przez większą część życia. Zdarzało się także, że taki strój kobiety otrzymywały jako posag lub wiano.

Boże Ciało w Łowiczu – niematerialne dziedzictwo

Dawniej łowickie stroje noszono na co dzień. Dziś jednak zakłada się je na wyjątkowe okazje. Jedną z nich jest Boże Ciało w Łowiczu, gdy miastem przechodzi uroczysta procesja. Rozpoczyna się od mszy w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja na Starym Rynku. Następnie procesja podąża w kierunku ołtarzy zbudowanych przez parafian. Pierwszy budowany jest przez mieszkańców okolicznych wsi, drugi przez Cech Rzemiosł, trzeci – Szkoły Pijarskie, a czwarty wspólnoty neokatechumeniczne. Każde z tych miejsc ozdobione jest elementami związanymi z kulturą łowicką.

W 2014 roku procesję wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To spis związany z kultywowaniem tradycji, zwyczajów czy wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła prowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu 2022 – fotorelacja

Boże Ciało w Łowiczu od lat przyciąga turystów, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Nic w tym dziwnego – to wydarzenie, dzięki któremu można poznać zwyczaje religijne mieszkańców, a także zaznajomić się z łowickim folklorem. Podczas tegorocznego święta postanowiłam odwiedzić Łowicz, by sfotografować tę piękną tradycję. Procesja przeszła z Bazyliki Katedralnej na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja.

2 Replies to “Boże Ciało w Łowiczu – kolorowa, ludowa tradycja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *