Samodzielnie ustawiasz czas, przysłonę i czułość? A może wolisz zdać się na automat? Poznaj tryby fotografowania i dobierz odpowiedni dla siebie! Z tym poradnikiem wybór już nigdy nie sprawi ci kłopotu!
Spis treści:
Tryby fotografowania
Fotografowanie wydaje się być proste – nastawiasz ostrość, wciskasz przycisk i gotowe. Pozory często jednak mylą i dokładnie z tym mamy do czynienia podczas wykonywania zdjęć. To, jaki efekt osiągniemy zależy głównie od tego, w jaki sposób ustawimy wszystkie funkcje w aparacie. Właśnie dlatego niezmiernie ważna jest znajomość podstaw, takich jak tryby fotografowania, które włączamy za pomocą pokrętła na aparacie.
Ich oznaczenia, w zależności od producenta sprzętu mogą być różne. Przykładowo w Canonie jeden z programów nazwano trybem Av. Ta sama nastawa w Nikonie będzie oznaczona literą A. Ze względu na to, że pracuję na systemie Canona bliższa jest mi nomenklatura tego producenta. Jednak w poniższym poradniku omówię najpopularniejsze tryby fotografowania, dlatego z pewnością będzie on przydatny, nawet w przypadku pracy ze sprzętem innej marki.
Program P – najlepszy przyjaciel amatora
To tryb, z którego najczęściej korzystają zupełnie początkujący fotografowie, bowiem jest on automatyczny. Aparat dobiera parametry, uśrednia je, a zadaniem fotografa jest jedynie wybrać kadr i nacisnąć przycisk otwarcia migawki. W tym trybie możemy zmienić czas naświetlania lub przysłonę, drugi parametr natomiast będzie dobrany automatycznie.
Tryb Av lub A – priorytet przysłony
To nastawa półautomatyczna, nazywana trybem priorytetu lub preselekcji przysłony. W Canonie oznaczona symbolem Av, w Nikonie – A. Wybierając ten tryb mamy możliwość samodzielnego ustawienia przysłony. Aparat dobiera do niej odpowiedni czas naświetlania.
W przypadku nastawienia małej wartości przysłony, zazwyczaj otrzymamy krótki czas ekspozycji. Po ustawieniu większej wartości aparat wybierze dłuższy czas otwarcia migawki. Warto zwracać na to uwagę, bowiem fotografując z ręki na zbyt długim czasie możemy otrzymać poruszone, nieostre zdjecia.
Program Tv lub S – priorytet migawki
Można powiedzieć, że jest to odwrotność priorytetu przysłony, bowiem w tym trybie fotograf może ustawić czas czas ekspozycji. Do niego automatycznie dobierana jest przysłona. W Canonie ten tryb oznaczany jest symbolem Tv, w Nikonie natomiast jako S.
Co jest istotne, zarówno w trybie preselekcji przysłony, priorytetu migawki, jak i programu automatycznego, możliwe jest ustawienie czułości ISO. Warto jednak unikać zbyt wysokich wartości – zaszumione zdjęcia nie prezentują się zbyt dobrze.
Tryb M – must-have profesjonalisty
Ostatnim, ale równie ważnym na naszej liście jest tryb M, czyli manualny. Korzystanie z niego może sprawić trochę kłopotu osobom niewprawionym, bowiem wszystkie wartości ustawiamy tutaj samodzielnie. Istotna będzie zatem wiedza na temat głębi ostrości czy zamrożenia ruchu. To, jaki finalny efekt osiągniemy na zdjęciu będzie zależał od tego, jak ustawimy czas naświetlania i przysłonę. Jeśli chodzi o poprawną ekspozycję – bez obaw, w tym trybie nie działa się na chybił trafił. W tym pomoże wbudowany w aparat światłomierz.
Ten tryb może wydawać się skomplikowany, jednak jest doskonały do nauki ustawiania parametrów i poznawania własnego aparatu.
Inne tryby fotografowania
Producenci aparatów oferują znacznie więcej niż te podstawowe tryby fotografowania. Popularne w aparatach analogowych i cyfrowych APS-C są między innymi:
- Tryb portretowy – automatycznie dobiera małą wartość przysłony, by uwydatnić główny element zdjęcia i rozmyć tło.
- Tryb krajobrazowy – ustawia ostrość na nieskończoność (by ostre były obiekty oddalone od fotografującego) oraz przysłonę na wysoką wartość (by uzyskać dużą głębię ostrości)
- Tryb sportowy – priorytetem jest krótki czas naświetlania, dzięki czemu zamraża się ruch na zdjęciu.
- Tryb makro – zmniejsza zakres ostrości, co pozwala na fotografowanie małych elementów z bliska.
W aparatach pełnoklatkowych można spotkać nieco inne tryby fotografowania. W moim Canonie 6D do wyboru są programy takie jak:
- A+ (Inteligentna scena auto) – pełna automatyka, włącznie z ustawieniem ostrości i czułości ISO.
- SCN (Tryb specjalnego ujęcia) – tu można wybrać bardziej konkretny program – portretowy, krajobrazowy, makro czy sport.
- CA (Tryb twórcze auto) – także automatyka. Mamy możliwość ustawienia rozmycia tła czy atmosfery zdjęcia (temperatura barw, nasycenie, etc.).