Nie żyje Natalia LL

Natalia LL
Tekst przeczytasz w: 2 Min

Świat mediów obiegła smutna wiadomość o śmierci Natalii Lach-Lachowicz, znanej jako Natalia LL. Artystka miała 85 lat.

Spis treści:

Nie żyje Natalia Lach-Lachowicz

Dziś nad ranem zmarła Natalia Lach-Lachowicz, znana także jako Natalia LL. O śmierci artystki poinformował na Facebooku jej przyjaciel, historyk sztuki i prezes Fundacji ZW Mateusz Kozieradzki:

Szanowni Państwo, dziś rano odeszła Natalia LL. Była i zawsze pozostanie jedną z najbliższych mi osób. Nie tylko pracowaliśmy razem ale również się przyjaźniliśmy. O dacie i godzinie pogrzebu poinformuje niebawem – napisał w poście. Artystka miała 85 lat.

Natalia LL – polski Andy Warhol

Natalia LL
Aksamitny terror. Foto Natalia LL, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Urodziła się 18 kwietnia 1937 roku w Zabłociu koło Żywca. Działalność artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 50. XX wieku. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a w 1964 roku wstąpiła do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zajmowała się głównie grafiką i malarstwem, ale także fotografią, filmem, performancem i rzeźbą. Pod koniec lat 60. eksperymentowała z fotografią erotyczną. Jej najbardziej znane z tamtego okresu to między innymi Sfera intymna (1969), Aksamitny terror (1970) czy Fotografia intymna (1971).

W 1970 roku wraz ze Zbigniewem Dłubakiem, Andrzejem Lachowiczem i Antonim Dzieduszyckim założyła galerię i grupę Permafo, zajmującą się sztuką konceptualną. Działała do 1981 roku. Od 1975 roku Natalia LL była związana z międzynarodowym ruchem sztuki feministycznej.

W latach 70. powstały jej najbardziej znane prace. W zbiorze fotografii i filmów zobaczymy kobiety, które w ostentacyjny sposób zjadają banany, parówki czy kisiel („Sztuka konsumpcyjna”, 1971; „Sztuka postkonsumpcyjna”, 1975). To właśnie te obrazy w 2019 roku wywołały tak duże kontrowersje, że zdecydowano o ich usunięciu z Galerii Sztuki XX i XXI wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. Na szczęście, po społecznych protestach instalacja wróciła do muzeum.

W latach 70. napisałam tekst, że będę zapisywała i rejestrowała rzeczy zwyczajne. To, co człowiek robi codziennie, czyli jedzenie, mówienie – miałam taką serię z ustami wypowiadającymi słowa. Czasem było napisane co to jest, a czasami było zakryte i ja do dziś nie chcę powiedzieć, co to jest za słowo. Dalej siedzenie, spanie – była praca „Śnienie”, skakanie, dotykanie – były „Punkty podparcia”, jak ja byłam anteną, która dotykała kosmosu. Były to wszystkie czynności, które człowiek robi codziennie, zaznaczyła się konsumpcja – mówiła Natalia LL w rozmowie z Culture.pl w styczniu 2015 roku. – Dziewczyny-modelki konsumowały, a ja to rejestrowałam. To była rejestracja konsumpcji, która – nagle okazało się, że – jest strasznie erotyczna. One w taki erotyczny sposób zajadały. A zachodnia krytyka mówiła i pisała, że jest to sztuka krytyczna pokazująca, że w PRL-u nie było niczego, tych parówek, bananów. To była sztuka krytyczna, która obnaża PRL.

Natalia LL
Sztuka postkonsumpcyjna. Foto Natalia LL, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Natalia LL
Śnienie. Foto Natalia LL, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Materiały związane z artystką gromadzi i przechowuje Archiwum Natalii LL, działające przy Fundacji ZW w Toruniu. Prace można zobaczyć w siedzibie fundacji oraz na wystawach czasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *