Joe Rosenthal – świadek wielkich momentów wojny

Joe Rosenthal
Tekst przeczytasz w: 3 Min

Był autorem jednej z najsłynniejszych fotografii II wojny światowej, która stała się symbolem zwycięstwa. 9 października Joe Rosenthal kończyłby 111 lat.

Spis treści:

Joe Rosenthal – reporter na Pacyfiku

Joe Rosenthal
Joe Rosenthal. Foto Nancy Wong, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Urodził się 9 października 1911 roku w Waszyngtonie. Z pochodzenia był Żydem, jednak już jako nastolatek zmienił wyznanie na katolickie.

W czasach nastoletnich zainteresował się fotografią, a pierwszą pracę reportera podjął w 1932 roku w „San Francisco News”. Po wybuchu II wojny światowej Joe Rosenthal związał się z agencją Associated Press. Ta współpraca dała mu możliwość wyjazdu w rejony działań wojennych. Obszarem jego fotografowania był Pacyfik, m.in. Guam, Nowa Gwinea, Guadalcanal, Peleliu i Angaur. Dokumentował także desant armii na wyspę Iwo Jima w 1945 roku.

Sztandar nad Iwo Jimą – ikoniczna fotografia II wojny światowej

Prawdopodobnie nie ma bardziej znanej, nagrodzonej Pulitzerem fotografii niż „Sztandar nad Iwo Jimą” Joe Rosenthala. Została wykonana 23 lutego 1945 roku. Przedstawia sześciu żołnierzy piechoty morskiej wbijających amerykańską flagę na szczycie Suribachi – strategicznym punkcie wyspy. Opublikowano ją błyskawicznie, już po 17,5 godziny od wykonania ukazała się na okładkach niedzielnych wydań gazet.

Fotografia stała się symbolem – jeszcze w 1945 roku na jej bazie powstawały plakaty i znaczki pocztowe. 9 lat później ustawiono nawet pomnik Korpusu Piechoty Morskiej w Arlington, który wzorowano na fotografii Rosenthala. Obraz miał ogromną siłę, między innymi dlatego Komisja Nagrody Pulitzera zdecydowała się nagrodzić fotografię opublikowaną 2 miesiące wcześniej, a nie, tak jak robiono to zazwyczaj, dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.

Według mojej najlepszej wiedzy żaden fotoreporter wykonujący jakiekolwiek zlecenie przed wojną lub w jej trakcie nie osiągnął takich wyników ani pod względem tak wielu wartych opublikowania zdjęć wykonanych w niebezpiecznych warunkach ani ich niezmiennie wysokiej jakości technicznej – pisał F.A. Resch, szef fotoreporterów AP, do członka Rady Doradczej Pulitzera.

Joe Rosenthal
Sztandar nad Iwo Jimą. Foto Joe Rosenthal, Public Domain, Wikimedia Commons

Historia jednego zdjęcia: Sztandar nad Iwo Jimą

Jak powstała ta ikoniczna fotografia? Po zdobyciu wyspy na szczycie Suribachi postawiono flagę Stanów Zjednoczonych. Po niedługim czasie uznano jednak, że jest ona zbyt mała, by dostrzec ją z plaży i należy powiesić większą. Jest kilka wersji zdarzeń odnoszących się do tego, w jaki sposób zorganizowano drugą flagę. Wiadomo natomiast, że Joe Rosenthal dowiedział się o planie podmiany sztandaru, gdy był w drodze na szczyt góry – miała być ona doskonałym punktem do fotografowania.

Joe Rosenthal
Bill Genaust i Joe Rosenthal fotografują żołnierzy obecnych na drugim podniesieniu flagi na Iwo Jimie. Foto Bob Campbell, United States Marine Corps, Public Domain, Wikimedia Commons

Na szczycie zastał sytuację, w której jedna grupa żołnierzy przygotowywała się do zawieszenia flagi, druga – do szybkiego usunięcia poprzedniej. Tak, by nikt nie zauważył sytuacji podmiany sztandaru. Reporter początkowo planował zorganizować sobie lepsze warunki do fotografowania, układając podwyższenie z kamieni i worków z piaskiem. Jednak widząc, że może przeoczyć ten historyczny moment, przerwał te zabiegi i bez używania wizjera wykonał fotografię żołnierzy podnoszących maszt. Następnie sfotografował tych stabilizujących maszt oraz zrobił zdjęcie wszystkim marines obecnym podczas tej małej operacji.

Rolki filmu wysłano do wywołania na Guam. Tam zdjęcia zobaczył fotoreportret Associated Press, John Bodkin, który wysłał je do centrali agencji w Nowym Jorku. Fotografia „Sztandar nad Iwo Jimą” w błyskawicznym tempie zaczęła być drukowana przez najważniejsze gazety.

Joe Rosenthal po zakończeniu wojny

W 1945 roku Joe Rosenthal odszedł z Associated Press, by zostać głównym fotografem i managerem Times Wide World Photos. Następnie dołączył do redakcji „San Francisco Chronicle”, dla której fotografował przez następne 35 lat, aż do emerytury. Zmarł w wieku 94 lat 20 sierpnia 2006 roku w Novato w Californi. Miesiąc później, pośmiertnie, został uhonorowany przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Nagrodą Marynarki Wojennej za Wybitną Służbę Publiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *