Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział ten obrazek. Dla niektórych ten widok jest swego rodzaju powrotem do młodości. Jak powstała ta zwykła-niezwykła fotografia?
Spis treści:
Tapeta Windowsa XP i jej historia
Zapewne nikt nie oceniał tego obrazka w kontekście fotografii. Wiele z nas może myśleć, że jest on wygenerowany w programie graficznym. Jednak nic bardziej mylnego. To zdjęcie wykonane w 1996 roku Napa Valley w hrabstwie Sonoma w Kalifornii przez amerykańskiego fotografa Charlesa O’Reara. Mężczyzna, jak co piątek, jechał odwiedzić narzeczoną. Podczas podróży zauważył piękne zielone wzgórze, które postanowił sfotografować. Używał średnioformatowego aparatu Mamiya RZ67. Co ciekawe, zeskanowana później odbitka nie była poddana dodatkowej obróbce.
Artysta sprzedał pracę agencji fotograficznej Corbis, której właścicielem był wówczas Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu. W 2001 roku fotografia pojawiła w kampanii reklamowej informatycznego giganta, „Yes, You Can”. Następnie została wykorzystana jako domyślna tapeta Windowsa XP w w stylu „Luna”.
After Microsoft
Fotografia O’Reara stała się niezwykle popularna, wielu artystów tworzyło podobne lub nawiązujące do niej kadry. Wśród nich byli fotografowie Simon Goldin i Jakob Senneby z kolektywu Goldin+Senneby, którzy w listopadzie 2006 roku uwiecznili to samo wzgórze. Prace zatytułowano „After Microsoft”. Doskonale ukazuje zmiany, które zaszły w krajobrazie w ciągu 10 lat. Widok zdecydowanie nie był już tak imponujący, jak ten z 1996 roku.
Fotografię po raz pierwszy zaprezentowano w kwietniu 2007 roku podczas wystawy Paris was Yesterday w galerii „La Vitrine” w Paryżu.
Charles O’Rear – twórca najsłynniejszego zdjęcia
Urodził się w 1941 roku w Butler w Missouri. Od dziecka marzył o karierze pilota, jednak jego ścieżka zawodowa poprowadziła go w kierunku fotografii. Początkowo pracował dla lokalnych gazet w charakterze reportera oraz fotografa.
W 1971 roku został zatrudniony w redakcji magazynu National Geographic. Jego pierwszy materiał rosyjskich Starowierców zamieszkujących Alaskę. W 1978 roku został wysłany do Napa Valley, gdzie miał dokumentować krajobrazy związane z winiarstwem. W ciągu ponad 25 lat pracy dla National Geographic fotografował w 30 krajach i każdym stanie USA. W latach 1972-1978 O’Rear współpracował również z amerykańską Agencją Ochrony Środowiska przy projekcie DOCUMERICA, który podejmował tematy ochrony środowiska. W 1980 roku wraz z Craigiem Aurnessem założył agencję fotograficzną Westlight. Ta w 1998 roku została wykupiona przez agencję Corbis.
Nie wiedziałam o tym, miłe zaskoczenie 🙂 Dzięki za możliwość poszerzenia wiedzy 🙂