Fotografia portretowa jest jedną z najpopularniejszych, ale jednocześnie najtrudniejszych dziedzin fotografii. Uchwycenie emocji fotografowanej osoby może okazać się wyzwaniem. Efekty jednak są warte poświęceń. Na co zwrócić uwagę wykonując portret?
Spis treści:
Portret to jeden z najtrudniejszych rodzajów fotografii. Powinno się pokazywać całą naturę człowieka. Kształt rąk, układ głowy, to wszystko składa się na wiedzę o danej osobie.
Igor Kostin „Czarnobyl. Spowiedź reportera”
Czym jest fotografia portretowa?
Choć niektórzy twierdzą, że fotografia portretowa to tylko ujęcie popiersia, na przykład na zdjęciu do dokumentów, jej definicja jest o wiele szersza. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że fotografia portretowa koncentruje się na człowieku. Ukazuje jego wygląd zewnętrzny, ale także wewnętrzny, bowiem niezwykle ważne są również jego emocje. I to nie tylko w bliskich kadrach. W portretach ważne jest nie tylko sfotografowanie osoby, ale także odpowiednie dobranie jej stylizacji i scenerii zdjęć.
Przeczytaj także: Sesja zdjęciowa – jak się do niej przygotować?
Rodzaje portretów
W początkach fotografii portrety wykonywano uprzednio usadzając modela na specjalnym krzesełku z podpórką z tyłu głowy, by się nie poruszał i polecając spojrzenie w obiektyw. Naświetlanie trwało kilkanaście minut. Nic więc dziwnego, że choć fotografia portretowa z tamtych czasów wygląda dostojnie, nie ma na niej żadnych emocji na twarzach fotografowanych.
Dziś zdjęcia portretowe możemy wykonać w ułamku sekundy, na wiele sposobów. Wśród rodzajów fotografii portretowej możemy znaleźć między innymi:
- portret naturalny
- portret pozowany
- portret reportażowy
- portret artystyczny
Zaciekawieni? Omówmy te kategorie!
Portret naturalny
Naturalny kosmetyk to taki, który ma w składzie substancje pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Naturalny kolor włosów, to taki, z którym dana osoba się urodziła i nie zmieniała go poprzez farbowanie. A naturalny portret? Można go opisać jako fotografię bez specjalnej charakteryzacji i wytrenowanej mimiki czy układu ciała, a także w otoczeniu, które w żaden sposób nie rozprasza uwagi. Fotografowana osoba ustawia się do zdjęcia swobodnie, można powiedzieć, że pokazuje się fotografowi w „wersji codziennej”.
Portret pozowany
Bezpośrednim przeciwieństwem portretu naturalnego jest portret pozowany, najczęściej spotykany w fotografii modowej. Tu istotną rolę odgrywają pozy, od tych najzwyklejszych po przerysowane i karykaturalne. Model lub modelka pracują ciałem i mimiką, by zwrócić uwagę widza na dany produkt, stworzyć artystyczną wizję, czy, a może przede wszystkim, by podkreślić celowość i świadomość aktu fotografowania.
Portret reportażowy
Fotografia reportażowa należy do tej niepozowanej. Wymaga od fotografa szybkiego reagowania, a także bycia niezauważonym. Reportażowy portret wykonuje się w otoczeniu charakterystycznym dla fotografowanej osoby. Na przykład, jeśli robimy zdjęcia sportowcom, scenerią może być sala treningowa. Jeżeli fotografujemy muzyków, możemy zrobić to podczas koncertu. Portrety reportażowe to także fotografie ślubne. Co jest istotne, takie kadry będą unikalne, bowiem często nie ma możliwości powtórzenia danej sceny.
Portret artystyczny
Fotografia artystyczna zwykle nie ma twardych reguł. Od fotografii komercyjnej różni się celem, bowiem nie ma charakteru sprzedażowego. Niezwykle istotna jest tu realizacja wizji fotografa, nawet tej najodważniejszej. Każdy szczegół kadru powinien być przemyślany i dopracowany. Ważne jest także to, by fotografia wzbudzała u odbiorcy emocje.
Obiektyw do fotografii portretowej
Zadajesz sobie pytanie, który obiektyw będzie odpowiedni do fotografii portretowej? Odpowiadam: każdy! Musisz jednak wiedzieć, jaki efekt chcesz osiągnąć. Widzenie ludzkiego oka najlepiej odwzorowuje obiektyw standardowy. Zakładając, że mówimy o lustrzankach – dla APS-C będzie to szkło z ogniskową 35mm, dla pełnej klatki 50mm. Wygodnym rozwiązaniem jest obiektyw stałoogniskowy – jest dużo lżejszy, a także jaśniejszy (otwór przysłony często można otworzyć nawet do f/1.2).
Obiektywem najczęściej polecanym do fotografii portretowej jest długoogniskowy, nazywany też wąskokątnym, który „najładniej” oddaje perspektywę. Chętnie używanym przez fotografów zakresem ogniskowych jest 85mm-105mm.
Przeczytaj także: Słowniczek pojęć: rodzaje obiektywów
Zdjęcia portretowe możemy wykonywać także obiektywem szerokokątnym. Warto jednak pamiętać, że ukazuje on fotografowaną scenę nieco inaczej niż jego koledzy z węższym polem widzenia. W bliskich ujęciach twarz staje się dość nienaturalna, na pierwszy plan wysuwa się karykaturalny nos oraz duże czoło. Dysproporcję, przy odpowiednim kadrowaniu, można ciekawie wykorzystać w planach z całą sylwetką, na przykład poprzez wizualne wydłużenie nóg. Takie rozwiązania świetnie sprawdzą się w portretach artystycznych, jednak zdecydowanie nie będą trafione w zdjęciach bardziej formalnych. Warto pamiętać, by zawsze dobierać obiektyw do wizji zdjęć i ich oczekiwanych efektów.
One Reply to “Fotografia portretowa – co warto o niej wiedzieć?”