Obraz naszej planety w konkursie Environmental Photographer of the Year 2021

Environmental Photographer of the Year
Tekst przeczytasz w: 3 Min

Podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow ogłoszono zwycięzców konkursu Environmental Photographer of the Year 2021. Które fotografie najlepiej ukazują problemy naszej planety?

Environmental Photographer of the Year
„The Life: a narrow strip”. Foto Roberto Bueno. 2019/EPOTY 2021

Idea konkursu

Celem konkursu Environmental Photographer of the Year jest podnoszenie świadomości na temat problemów środowiskowych, które zagrażają naszej planecie. Fotografie mają zwracać uwagę na wpływ człowieka na naturalnie środowisko, jego zdolność do przetrwania w najróżniejszych warunkach oraz zachęcać do życia w bardziej zrównoważony sposób. Plebiscyt organizuje niezależna organizacja Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM). W tym roku odbył się już po raz 14.

Laureaci Environmental Photographer of the Year 2021

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 7 tysięcy zdjęć. Ich autorami było 2 tysiące twórców ze 120 krajów. W jury znaleźli się między innymi: fotografowie Ope Odueyungbo, Lina Kayser, Alfie Bowen, Josh Haner i Ben Moore, producent filmowy Marquise Stillwell, aktywistka klimatyczna Frances Fox, dyrektor Międzynarodowego Centrum ds. Zmian Klimatu i Rozwoju Saleemul Huq, inżynier budownictwa Diana Abrunhosa oraz Terry Fuller, prezes CIWEM.

Główną nagrodę otrzymał hiszpański fotograf Antonio Aragon Renuncio za pracę „Synowie przypływu”. Przedstawia ona dziecko śpiące w ruinach domu zniszczonego przez wybrzeżną erozję. Zdjęcie wykonano na plaży Afiadenyigba w Ghanie, ukazuje tragedie tysięcy mieszkańców Afryki Zachodniej, zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu podnoszącego się poziomu mórz.

Environmental Photographer of the Year
„The Rising Tide Sons”. Foto Antonio Aragon Renuncio. 2019/EPOTY 2021

Nagrodzono również młodszych twórców. W kategorii Young Environmental Photographer of the Year wyróżniono hinduski fotograf Amaan Ali. Jego fotografia zatytuowana „Piekło” ukazuje chłopca walczącego z pożarem w pobliżu jego domu w Yamuna Ghat, New Delhi w Indiach.

Environmental Photographer of the Year
„Inferno”. Foto Amaan Ali. 2021/IPOTY 2021

Zwycięzców wyłoniono również w kategoriach: Environments of the Future, Sustainable Cities, Climate Action, Water and Security i The Resilient Award.

Środowiska Przyszłości przedstawia nam Michele Lapini na fotografii „Powódź”. To obraz domu zalanego z powodu ulewnych deszczy i topniejących śniegów przez wody rzeki Panaro w dolinie Padu.

Environmental Photographer of the Year
„Flood”. ©Michele Lapini. 2020/EPOTY 2021

Zrównoważone Miasta ukazuje Simone Tramonte, który sfotografował fotobioreaktor w zakładach Algalif w Reykjanesbaer na Islandii. To jeden z przykładów działań Islandii, która przeszła z paliw kopalnych na 100% energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych.

Environmental Photographer of the Year
„Net-zero transition – Photobioreactor”. Foto Simone Tramonte. 2020/EPOTY 2021

Działania Klimatyczne przedstawia Kevin Ochieng Onyango. Na fotografii „Ostatni oddech” uwiecznił chłopca w masce przeciwpyłowej, który czerpie powietrze od rośliny. Za jego plecami widzimy burzę piaskową.

Environmental Photographer of the Year
„The Last breath”. Kevin Ochieng Onyango. 2021/EPOTY 2021

W kategorii Woda i Bezpieczeństwo wyróżniony Sandipani Chattopadhyay z fotografią „Zielona bariera” wykonaną w Bengalu Zachodnim w Indiach. Nieregularne pory monsunowe i susze spowodowały zakwit glonów na rzece Damodar. Glony uniemożliwiają przenikanie światła do powierzchni i wchłanianie tlenu przez organizmy znajdujące się pod nimi, co ma wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt w okolicy.

Environmental Photographer of the Year
„Green barrier”. Foto Sandipani Chattopadhyay. 2021/EPOTY 2021

W ostatniej kategorii nagrodzono Ashrafula Islama i jego pracę „Przetrwać dla życia”. Przedstawia owce pasące się na spękanej ziemi w Noakhali w Bangladeszu. Zwraca uwagę na trudne warunki życia ludzi i zwierząt po ekstremalnych suszach w .

Environmental Photographer of the Year
„Survive for alive”. Foto Ashraful Islam. 2021/EPOTY 2021

Inne zdjęcia wyróżnione w konkursie Environmental Photographer of the Year

Environmental Photographer of the Year
„Polluted Buriganga River”. Foto Azim Khan Ronnie. 2021/EPOTY 2021
Environmental Photographer of the Year
„Dry fish harvesting”. Ashraful Islam. 2020/EPOTY 2021
Environmental Photographer of the Year
„Clean Energy”. Foto Pedro de Oliveira Simões Esteves. 2021/EPOTY 2021
Environmental Photographer of the Year
„Drying incense”. Foto Azim Khan Ronnie. 2019/EPOTY 2021

Wszystkie wyróżnione zdjęcia znajdziemy w galerii na stronie konkursu. Twórcy fotografii mogą również zdobyć Nagrodę Publiczności. Na ulubiony kadr możemy głosować do 1 grudnia poprzez polubienie na Instagramie Environmental Photographer of the Year.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *