Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać

Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać. Foto Justyna Grochowska
Tekst przeczytasz w: 3 Min

Potrzebujesz zdjęć do wpisu, ale nie możesz wykonać ich samodzielnie? Ratunkiem są darmowe banki zdjęć. Oto lista tych, z których sama korzystam.

Spis treści:

Prowadząc blogi czy pisząc artykuły często potrzebujemy fotografii do tekstu. Nie zawsze mamy możliwość wykonania ich samodzielnie. Wtedy z pomocą przychodzą darmowe banki zdjęć. Korzystanie z ich zasobów jest całkowicie legalne i bezpłatne. Warto jednak pamiętać, by zwracać uwagę na rodzaj licencji przypisanej do danej pracy. Skąd czerpać darmowe zdjęcia?

Licencje na darmowe zdjęcia

Najpopularniejszym sposobem licencjonowania praw autorskich jest Creative Commons. Dzięki temu twórca określa warunki, na jakich udostępnia swoje utwory. Wśród najbardziej liberalnych znajdują się:

  • licencja CC-BY – oznacza uznanie autorstwa. Możemy rozpowszechniać i modyfikować utwór, jednak każdorazowo musimy umieścić informację o jego twórcy.
  • licencja CC0 – mówi o tym, że autor zrzekł się wszelkich praw do utworu wynikających z prawa autorskiego. Dzieło można dowolnie wykorzystywać, kopiować i remiksować, bez konieczności podpisywania twórcy.
  • licencja CC-NC – pozwala na rozpowszechnianie i modyfikowanie, jednak jedynie w celach niekomercyjnych. Wymagane jest również podkreślenie autorstwa.

Banki zdjęć

Unsplash.com

Jeden z najpopularniejszych stocków. Oferuje bogaty zbiór estetycznych fotografii w wysokiej jakości. Platforma jest przejrzysta. Wyszukiwać możemy za pomocą kategorii, takich jak: natura, ludzie, architektura, moda, podróże czy zwierzęta lub słów kluczowych. Utwory udostępnione są na licencji CC0.

Darmowe banki zdjęć
Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać. Foto unsplash.com

Pexels.com

To kolejna popularna platforma. Udostępnione są na niej zarówno zdjęcia, jak i filmy. Wyszukiwarka pozwala znaleźć pożądane kadry za pomocą słów kluczowych, kolekcji lub popularnych tematów. Zasoby możemy pobierać w wysokiej jakości i korzystać z nich bez ograniczeń w ramach licencji CC0.

Darmowe banki zdjęć
Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać. Foto pexels.com

Pixabay.com

Jest witryną podobną do reszty tu opisywanych. Z pewnością jednak wyróżnia go możliwość znalezienia w nim nie tylko darmowych zdjęć i filmów wysokiej jakości, ale też grafik wektorowych i ilustracji. Wyszukiwać je możemy za pomocą słów kluczowych lub kategorii, takich jak edukacja, emocje, jedzenie/napoje, uroda/moda, miejsca/zabytki, zdrowie/medycyna, zwierzęta i wiele innych.

Darmowe banki zdjęć
Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać. Foto pixabay.com

Foodiesfeed.com

Darmowe banki zdjęć mogą również specjalizować się w konkretnych dziedzinach. Amatorzy pięknych kulinarnych kadrów powinni zapamiętać adres tej witryny. Została stworzona przez fotografa Jakuba Kapusnaka jako mały osobisty projekt, który następnie rozrósł się do wielkich rozmiarów. Fotografie wysokiej jakości wyszukiwać możemy za pomocą słów kluczowych lub kategorii takich jak kawa, ciasto, pizza, mięso czy zdrowe. Zdjęcia udostępnione są na licencjii CC0.

Darmowe banki zdjęć
Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać. Foto foodiesfeed.com

Kaboompics.com

To autorski serwis fotografki Karoliny Grabowskiej. Znajdujące się tam zdjęcia można wykorzystywać zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych, bez konieczności podania źródła. Strona jest przejrzysta i intuicyjna. Bank zdjęć oferuje szeroką tematykę. W wyszukiwarce znajdziemy możliwość zaznaczenia konkretnej kategorii poszukiwanej fotografii, takiej jak: lifestyle, natura, jedzenie i napoje, technologia, zwierzęta, moda i uroda oraz wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem jest również wyszukiwanie ilustracji o konkretnych kolorach. Kadry można pobierać w wysokiej jakości.

Darmowe banki zdjęć
Darmowe banki zdjęć, z których warto korzystać. Foto kaboompics.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *