Warszawski Superbohater – projekt dokumentalny o cosplayerach

Warszawski superbohater - fotograficzny projekt o cosplayerach
sesja zdjęciowa cosplay ze spidemanem

Warszawski Superbohater to fotograficzny projekt o cosplayerach czerpiących z amerykańskiej popkultury, a dokładniej o ich warszawskiej społeczności.

Pierwsze amerykańskie komiksy i filmy o superbohaterach pojawiły się w Polsce w latach 90. Można więc powiedzieć, że bohaterowie projektu, obecnie w większości dwudziestokilkulatkowie, dorastali razem z nimi. Dziś amerykańska popkultura wciąż jest obecna w ich życiu. Wcielając się w ulubione postacie realizują marzenia z dzieciństwa, rozwijają umiejętności manualne czy uczestniczą w akcjach charytatywnych. Moi Warszawscy Superbohaterzy reprezentują całą masę cosplayerów rozsianych po całej Polsce.

W naszym kraju miłośników cosplayu jest zdecydowanie mniej niż w Stanach Zjednoczonych. W 2019 New York Comic Con, największy tego typu event, odwiedziło 250 tysięcy osób, a w tym samym roku na największy polski konwent, Pyrkon, wybrało się 52 tysiące osób. Środowisko cosplayerów wydaje się dosyć zamknięte i niedostępne niewtajemniczonym, a ich widok na ulicach naszego kraju wciąż wywołuje zdziwienie i poruszenie. Mimo to ich zapał do działania i jakość strojów nie są mniejsze niż u ich amerykańskich odpowiedników. Z ekscytacją czekają na każdą premierę filmu o superbohaterach i wierzą, że cosplay będzie coraz popularniejszym sposobem na uczestniczenie w popkulturze.

Fotograficzny projekt o cosplayerach

Seria zawiera portrety wykonane w charakterystycznych miejscach Warszawy. Dla bohaterów projektu to swego rodzaju realizacja fantazji o byciu superbohaterem w życiu codziennym. Jednocześnie w wywiadach dzielą się przemyśleniami o tym, czym jest dla nich cosplay i dlaczego się nim zajmują.

Udział w projekcie wzięli: Pretty Blonde Nerd, Dragon, Rego, Jeger i Wnusio Cosplay z Dragon Cosplay Team, Szysza Cosplay, Szyjąc Muzykę, Justyna, Nero, Pasieka, Raqveshani, Łukasz i Adamus Cosplay.