Są w naszym kraju miejsca, w których tradycja odgrywa szczególną rolę i dzięki zaangażowaniu społeczności wciąż jest żywa. Niedziela Palmowa na Kurpiach to niewątpliwie jedno z najbarwniejszych wydarzeń. W tym roku wybrałam się do miejscowości Łyse, by stworzyć fotorelację z tego kolorowego święta.
Spis treści:
- Kurpie – fascynujący region Mazowsza
- Niedziela Palmowa na Kurpiach – najbarwniejsza tradycja
- Niedziela Palmowa w Łysych 2023 – fotorelacja
Kurpie – fascynujący region Mazowsza
Kurpie są regionem na północnym Mazowszu, zajmującym obszar Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. W przeszłości, ze względu na naturalną barierę, jaką były lasy, kultura kurpiowska rozwijała się nieco inaczej niż kultura sąsiadujących Mazurów czy mazowieckiej drobnej szlachty i chłopów pańszczyźnianych. Różnił ich także styl życia – z powodu nie najlepszej jakości gleb niewielu było tam rolników. Mieszkańcy Kurpiowszczyzny zajmowali się głównie wyrębem lasów, bartnictwem, rudnictwem, smolarstwem, myślistwem czy rybołówstwem.
Niedziela Palmowa na Kurpiach – najbarwniejsza tradycja
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kultury Kurpi jest Palma Kurpiowska. Tradycja jej wytwarzania sięga XVII wieku. Jak i w wielu innych regionach, wielkanocna palma miała chronić gospodarstwo przed nieszczęściami i zapewnić dobre zdrowie domownikom. Kurpiowska palma wyróżnia się jednak na tle innych rejonów naszego kraju, bowiem tylko tam osiąga ona imponujące rozmiary. Może mieć nawet do 10 metrów. Jej konstrukcja musi jednak spełniać ściśle określone kryteria – być wykonana z tradycyjnych materiałów i zawierać określone kolory, odwołujące się do kurpiowskich zwyczajów.
Prace nad Kurpiowską Palmą rozpoczyna się na początku Wielkiego Postu. Jej szkieletem jest zazwyczaj pręt leszczyny lub sosny. Oplata się ją borowiną, jałowcem czy bukszpanem, a także zdobi kwiatami i wstążkami z bibuły. Co jest istotne, palma musi być stabilna bez dodatkowych podpór! Nic dziwnego, że Niedziela Palmowa na Kurpiach przyciąga tłumy turystów, wielość kilkumetrowych, kolorowych palm to niezwykle imponujący widok!
Przeczytaj także: Boże Ciało w Łowiczu – kolorowa, ludowa tradycja
Niedziela Palmowa w Łysych 2023 – fotorelacja
Jak co roku, w miejscowości Łyse odbyła się uroczysta procesja z okazji Niedzieli Palmowej. Nieodłącznym elementem tego święta jest także konkurs na najpiękniejszą palmę przygotowywaną zgodnie z lokalną tradycją. Ma on ponad 50-letnią historię! Po raz pierwszy zorganizowano go w 1969 roku. Jego pomysłodawcami byli dwaj księża Adolf Pogorzelski i Aleksander Urynowicz, którzy pragnęli wskrzesić zamierającą kurpiowską tradycję.
Wydarzeniami towarzyszącymi był także kiermasz, na którym można było znaleźć regionalne przysmaki i ludowe rękodzieła, oraz występy zespołów folklorystycznych. Na scenie nie mogło zabraknąć również ważnych gości – wójta gminy Łyse, starosty powiatu ostrołęckiego oraz wiceministra rolnictwa.