XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie o Pierścień Księżnej Anny – fotorelacja

XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie o Pierścień Księżnej Anny - fotorelacja
Tekst przeczytasz w: 2 Min

Okazuje się, że podróż w czasie jest możliwa. A to za sprawą rekonstruktorów. W sobotę odbył się XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie o Pierścień Księżnej Anny. Przenieśmy się więc do średniowiecza!

Spis treści:

Zamek w Liwie – średniowieczny obrońca Mazowsza

Historia zamku w Liwie sięga początków V wieku, kiedy murator Niclos (Mikołaj) rozpoczął jego budowę. Murowany zamek ulokowano na sztucznej wyspie na bagnach Liwca, rzeki granicznej Mazowsza i Litwy. Był jedną z 6 takich twierdz wybudowanych przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.

Okres rozkwitu tego miejsca przypada na XVI wiek. Zamek rozbudowano, wzmocniono mury i warownię. Po inkorporacji Mazowsza do Korony twierdzę przydzielono księżnej Annie, ostatniej przedstawicielce Piastów mazowieckich. Na przełomie lat 40. i 50. Liwem zarządzała królowa Bona Sforza, wtedy kolejny raz rozbudowano zamek. Fortyfikacje straciły właściwości obronne podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej. Spalono go dwukrotnie. Do 1. połowy XIX wieku pełnił funkcję archiwum ziemi liwskiej.

W 1918 roku ruiny zamku stały się własnością państwa. W czasie II wojny światowej próbowano rozbierać ruiny, by pozyskać materiał do budowy obozu w Treblince. Zabytek uratował młody archeolog Otto Warpechowski, który wmówił staroście, że Liw zbudowali Krzyżacy. W 1963 roku na terenie ruin powstało muzeum. Niezwykle ciekawą historię tego miejsca opisaną bardziej szczegółowo znajdziesz na stronie internetowej Zamku w Liwie.

Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie o Pierścień Księżnej Anny. Foto Justyna Grochowska
Średniowieczna wioska. XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie o Pierścień Księżnej Anny. Foto Justyna Grochowska

Od 2001 roku organizowany jest Turniej Rycerski na Zamku w Liwie. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w ubiegłą sobotę. W szranki stają rycerze z całej Polski. Bogaty program imprezy obfitował w walki turniejowe „dwójek”, pojedynki, walki ciężkozbrojne, bitwy pocztów rycerskich czy pokazy rycerstwa konnego. W chwilach przerwy od rycerskich starć, goście mogli odwiedzić stoiska rzemiosła średniowiecznego i kramy z rękodziełem, a także strzelić z łuku oraz rzucić toporem lub włócznią.

Walki Turniejowe „dwójek” o pierścień Księżnej Anny

Zdobycie Flagi – bitwy pocztów rycerskich

Pokazy ptaków drapieżnych

Interesującym, choć mniej historycznym punktem programu był pokaz drapieżnych ptaków. Podczas krótkiego występu zaprezentowano między innymi jastrzębia, sowy, myszołowa, sępy, orła i ich niezwykłe umiejętności.

Gala Zawodowych Walk Rycerskich

W świetle zachodu słońca rozpoczęła się Gala Zawodowych Walk Rycerskich. Najlepsi zawodnicy z Polski zmierzyli się podczas pełnokontaktowych walk. Widowisko było niezwykle dynamiczne, a niewielka ilość światła zdecydowanie dodawała klimatu. Fotografowanie przy takim oświetleniu niewątpliwie było wyzwaniem, jednak jego efekty są więcej niż zadowalające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *