„Warszawski Superbohater” – dokumentalny projekt o cosplayerach

"Warszawski Superbohater" - dokumentalny projekt o cosplayerach
Tekst przeczytasz w: 4 Min

Piątek wieczór to czas na kino z Thanosem, w sobotni poranek piję kawę z Wandą Maximoff. Brzmi jak film? To rzeczywistość, w której znalazłam się tworząc projekt o cosplayerach. Gdzie można go zobaczyć?

Spis treści:

Dlaczego stworzyłam projekt o cosplayerach?

Od kilku lat studiuję fotografię na Uniwersytecie Warszawskim. W ubiegłym roku zrobiłam licencjat, ale, że wciąż mi było mało, postanowiłam zostać na magisterkę. W obszernym planie zajęć znajduje się wiele ciekawych przedmiotów, w tym Fotografia dokumentalna, prowadzona przez pana Andrzeja Zygmuntowicza. W ramach zaliczenia musiałam stworzyć cykl fotografii obrazujący obecność amerykańskiego modelu kulturowego w polskiej przestrzeni społecznej. Początkowo brzmiało to jak coś bardzo nieciekawego, bo ile można fotografować biurowce czy restauracje McDonald’s.

Po pewnym czasie, podczas rozmowy o pracy zaliczeniowej, wpadłam na pomysł, by stworzyć projekt o cosplayerach wcielających się w postacie z amerykańskiej popkultury. W końcu nie jest to dla mnie temat zupełnie obcy, przez parę lat pojawiałam się na konwentach fantastyki w różnych rolach. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Przez Instagrama i Facebooka udało mi się skontaktować z trzynastoma fantastycznymi osobami. Wykonałam zdjęcia i przeprowadziłam krótkie wywiady.

Na zajęciach mój projekt o cosplayerach został zaprezentowany w formie albumu. Otrzymałam za niego ocenę 5!, więc chyba wyszło mi to całkiem dobrze.

Wnętrze albumu Warszawski Superbohater
Wnętrze albumu Warszawski Superbohater. Foto Justyna Grochowska

Projekt „Warszawski Superbohater”

Warszawski Superbohater to cykl, który opowiada o warszawskiej społeczności cosplayerów czerpiących z amerykańskiej popkultury.

Pierwsze amerykańskie komiksy i filmy o superbohaterach pojawiły się w Polsce w latach 90. Można więc powiedzieć, że bohaterowie projektu, obecnie w większości dwudziestokilkulatkowie, dorastali razem z nimi. Dziś amerykańska popkultura wciąż jest obecna w ich życiu. Wcielając się w ulubione postacie realizują marzenia z dzieciństwa, rozwijają umiejętności manualne czy uczestniczą w akcjach charytatywnych. Moi Warszawscy Superbohaterzy reprezentują całą masę cosplayerów rozsianych po całej Polsce.

W naszym kraju miłośników cosplayu jest zdecydowanie mniej niż w Stanach Zjednoczonych. W 2019 New York Comic Con, największy tego typu event, odwiedziło 250 tysięcy osób, a w tym samym roku na największy polski konwent, Pyrkon, wybrało się 52 tysiące osób. Środowisko cosplayerów wydaje się dosyć zamknięte i niedostępne niewtajemniczonym, a ich widok na ulicach naszego kraju wciąż wywołuje zdziwienie i poruszenie. Mimo to ich zapał do działania i jakość strojów nie są mniejsze niż u ich amerykańskich odpowiedników. Z ekscytacją czekają na każdą premierę filmu o superbohaterach i wierzą, że cosplay będzie coraz popularniejszym sposobem na uczestniczenie w popkulturze.

"Warszawski Superbohater" - dokumentalny projekt o cosplayerach
Album „Warszawski Superbohater” – dokumentalny projekt o cosplayerach. Foto Justyna Grochowska
Fotograficzny projekt o warszawskiej społeczności cosplayerów
Adamus Cosplay w stroju Riddlera. Foto Justyna Grochowska
Fotograficzny projekt o warszawskich cosplayerach. Portret Lei Organy
Raqveshani w cosplayu Lei Organy. Foto Justyna Grochowska

Seria zawiera portrety wykonane w charakterystycznych miejscach Warszawy. Dla bohaterów projektu to swego rodzaju realizacja fantazji o byciu superbohaterem w życiu codziennym. Jednocześnie w wywiadach dzielą się przemyśleniami o tym, czym jest dla nich cosplay i dlaczego się nim zajmują.

Udział w projekcie wzięli: Pretty Blonde Nerd, Dragon, Rego, Jeger i Wnusio Cosplay z Dragon Cosplay Team, Szysza Cosplay, Szyjąc Muzykę, Justyna, Nero, Pasieka, Raqveshani, Łukasz i Adamus Cosplay. Bez nich mój fantastyczny projekt o cosplayerach nie doszedłby do skutku!

Fotograficzny projekt o warszawskiej społeczności cosplayerów
Szysza Cosplay w stroju Captain Marvel. Foto Justyna Grochowska
Fotograficzny projekt o cosplayerach. Portret Spidermana
Pasieka w cosplayu Spidermana. Foto Justyna Grochowska

Wszystkie fotografie z projektu znajdziesz w zakładce portfolio: Warszawski Superbohater – projekt dokumentalny o cosplayerach

Wystawa fotografii na SkierConie 2022

Do tej pory prezentowałam swoje projekty jedynie na wirtualnych wystawach. Tym razem jednak, mimo że cykl ukazuje część fantastycznego świata, uda się przejść do rzeczywistości. Zdjęcia będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji konwentu fantastyki i kultury SkierCon w Skierniewicach! Impreza odbędzie się 29-31 lipca 2022 na terenie Zespołu Szkół Nr 3. Wystawa będzie powieszona przez cały czas trwania konwentu w Games Roomie na I piętrze.

"Warszawski Superbohater" - dokumentalny projekt o cosplayerach
Dumna autorka z wydrukowanymi pracami. Foto Justyna Grochowska

4 Replies to “„Warszawski Superbohater” – dokumentalny projekt o cosplayerach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *