Słowniczek pojęć: tryby pomiaru światła

Słowniczek pojęć: Tryby pomiaru światła. Foto Justyna Grochowska
Tekst przeczytasz w: 2 Min

Do ustalenia właściwych parametrów ekspozycji konieczne jest zmierzenie jasności. Pomogą nam w tym tryby pomiaru światła. Jak działają?

Spis treści:

Na właściwą ekspozycję wpływa wiele czynników, między innymi określenie, ile światła wpada na matrycę. Producenci aparatów zazwyczaj oferują kilka programów, które ułatwiają nam pracę w różnych sytuacjach. Jako użytkowniczka Canona miałam okazję przetestować tryby pomiaru światła oferowane przez tę markę. Jak działają i kiedy z nich korzystać?

Tryby pomiaru światła w aparacie

Obecnie w aparatach zazwyczaj stosuje się wbudowane światłomierze, działające na zasadzie TTL. Oznacza to, że mierzone jest natężenie światła wpadającego przez obiektyw. Wybór trybu pomiaru powinien zależeć od warunków oświetleniowych oraz pożądanego efektu.

Pomiar punktowy

Słowniczek pojęć: Tryby pomiaru światła. Grafika Justyna Grochowska
Tryb punktowy. Grafika Justyna Grochowska

Ten tryb świetnie sprawdzi się w portretach lub na koncertach, gdy ważna jest postać na pierwszym planie, a tło jest ciemne lub nieistotne. Stosując go możemy ustalić prawidłowe parametry ekspozycji, a tym samym wyróżnić fotografowany obiekt na zdjęciu. Pomiar dokonywany jest w środku kadru, na powierzchni około 3-3,5%.

Pomiar centralnie ważony

Słowniczek pojęć: Tryby pomiaru światła. Grafika Justyna Grochowska
Tryb centralnie ważony. Grafika Justyna Grochowska

Gdy wykonujemy zdjęcia krajobrazowe zazwyczaj najistotniejsze elementy znajdują się w środku kadru, jednak by uatrakcyjnić scenerię często dodajemy detale po bokach kadru. Korzystając z pomiaru centralnie ważonego ustawimy ekspozycję tak, by centralna część fotografii była najbardziej wyeksponowana, a jej boki nie odciągały uwagi.

W tym trybie pomiar jest wykonywany w środku kadru i uśredniany dla całej sceny.

Pomiar matrycowy (wielosegmentowy)

Słowniczek pojęć: Tryby pomiaru światła
Tryb matrycowy. Grafika Justyna Grochowska

To chyba najbardziej ogólny i najczęściej stosowany program. Dobrze sprawdza się przy fotografowaniu równomiernie oświetlonej sceny. Światło jest mierzone w wielu punktach kadru, następnie pomiary analizowane są przez setki zaawansowanych algorytmów, co da nam wynik w postaci prawidłowych parametrów ekspozycji.

Zdecydowanie nie warto korzystać z tego trybu wykonując zdjęcia pod światło. Zazwyczaj wychodzą prześwietlone lub niedoświetlone.

Pomiar skupiony

Słowniczek pojęć: Tryby pomiaru światła. Grafika Justyna Grochowska
Tryb skupiony. Grafika Justyna Grochowska

Z tym trybem spotkałam się w aparatach Canona. Jest przydatny przy fotografowaniu pod słońce lub gdy obiekt jest znacznie ciemniejszy niż tło. Aparat wykonuje pomiar w środku kadru, na powierzchni około 0,8% wizjera.

2 Replies to “Słowniczek pojęć: tryby pomiaru światła”

  1. Nie jestem jakaś pro w fotografii i zastanawiało mnie właśnie, co dokładnie robią te tryby, kiedy odkryłam je ustawieniach swojej cyfrówki Canona 😀 Dziękuję, więc za merytoryczny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *