Podstawy fotografii: Przesłona

Przyszedł czas na dawkę techniki. Trochę już to umiem, więc dlaczego by nie podzielić się swoją wiedzą? Na pierwszy ogień pójdzie przesłona.

Czym jest przesłona? Cytując Wikipedię to „część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła” Więc co daje zdjęciu regulacja przesłony? W dużym uproszczeniu, kontroluje ona obszar ostrości zdjęcia. Jak wiadomo, na fotografii występuje główny motyw i obszar poza nim. Przedstawiony ostro obszar przed i za fotografowanym przedmiotem to głębia ostrości. Jej wielkość uzależniona jest od czynników, takich jak wartość przesłony i ogniskowej obiektywu.

Jeśli ustawimy wartość f/1.8 to niewiele przed i za fotografowanym przedmiotem będzie ostre. Natomiast, gdy zmniejszymy przesłonę do np. f/8, spowoduje to zwiększenie strefy ostrości.

SONY DSC

Uzyskanie największej możliwej głębi ostrości wiąże się z wymaganiem zastosowania długiego czasu otwarcia migawki, ponieważ do obiektywu będzie wpadać bardzo mało światła. Trzeba więc przedłużyć czas jego działania.

W niektórych aparatach wykorzystuje się tzw. preselekcję przesłony, czyli wybieramy wartość przesłony, a aparat automatycznie dopasowuje właściwy czas otwarcia migawki ( o którym będzie mowa w następnym wpisie)

One Reply to “Podstawy fotografii: Przesłona”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *