Historia jednego zdjęcia: Tank man. Jeff Widener

Tank man. Jeff Widener
Tekst przeczytasz w: 2 Min

4 czerwca to rocznica dokonanej przed 33. laty masakry na chińskim placu Tian’anmen. Symbolem tej walki o wolność stał się „Tank man”, nieznany mężczyzna zatrzymujący kolumnę czołgów, uchwycony na fotografii Jeffa Widenera.

Spis treści:

Tank Man – nieznany buntownik, który zatrzymał kolumnę czołgów

Tank man. Jeff Widener
Tank man. Foto Jeff Widener/AP Images

5 czerwca 1989 roku. Dzień wcześniej chińskie wojsko krwawo stłumiło prodemokratyczne protesty. Na placu Tian’anmen zginęło tysiące osób.

Przez bulwar Chang’an Jie znajdującą się w odległości około kilometra od placu Niebiańskiego Spokoju jedzie kolumna czołgów. W pewnym momencie na ich drodze pojawił się samotny mężczyzna niosący prawdopodobnie zakupy. Pierwszy z wozów zatrzymał się tuż przed nim, następnie próbował go wyminąć. Przechodzeń jednak nie ustępował i cały czas stawał na drodze czołgu. Sytuację uwiecznił fotoreporter Associated Press, Jeff Widener. Fotografię wykonał z balkonu w hotelowym pokoju na 6. piętrze. Dzięki wsparciu Kirka Martsena, współpracownika Associated Press, rolki z filmami szybko zostały dostarczone do Ambasady Stanów Zjednoczonych w Pekinie. Zdjęcie w kilka godzin obiegło świat.

Za tę fotografię w 1990 roku Jeff Widener otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera. To najbardziej znany i najczęściej reprodukowany obraz tamtych wydarzeń.

Inne ujęcia Nieznanego Buntownika

Wizerunek Tank Mana został uchwycony przez 4 innych fotografów: Terrila Jonesa z Associated Press, Stuarta Franklina z Magnum Photos, Arthura Tsang Hin Wah oraz Charliego Cole’a z Newsweeka. Ten ostatni, za zdjęcie z placu Tian’anmen otrzymał w 1990 roku nagrodę World Press Photo.

Nieprawdopodobny widok zatrzymania kolumny czołgów przez jednego człowieka zarejestrowała także telewizja CNN:

Tożsamość Tank Mana

Oficjalnie nie wiemy, kim był ten odważny mężczyzna ani nie znamy jego dalszych losów. Pojawiało się natomiast kilka teorii dotyczących jego historii. Według jednej z nich został rozstrzelany przez oddział strzelców. Inna mówi, że został wyprowadzony przez przechodniów i uciekł na Tajwan.

W kwietniu 1998 roku Nieznanego Buntownika umieszczono na liście „100 najważniejszych osób XX wieku” magazynu „Time”. To jedno z istotnych potwierdzeń wpływu działań tego niezwykle odważnego człowieka na świadomość społeczności międzynarodowej.

Jeff Widener – fotograf czasów niepokoju

Tank man
Jeff Widener. Foto Corinna Seidel derivative work: Bff, FAL, Wikimedia Commons

Urodził się 11 sierpnia 1956 w Long Beach w Kalifornii. Ukończył Moorpark College w klasie o profilu fotoreporterskim, a w 1974 roku otrzymał stypendium Kodak Scholastic National Photography Scholarship. Obejmowało wyjazd do Afryki Wschodniej. Pracował dla prasy z Kalifornii, Nevady i Indiany. Gdy miał 25 lat zatrudniono go w United Press International.

Wykonał fotoreportaże w ponad 100 krajach, w tym Timor Wschodni, Afganistan, Kambodżę, Birmę, Syrię, Jordanię, Indie, Laos czy Wietnam, których trwały wojny i niepokoje społeczne. Co ciekawe, fotografował w Polsce – uwiecznił strajki „Solidarności” w latach 80.

Obecnie pracuje w Meksyku. By poznać świetne prace Widenera warto przejrzeć galerie na jego stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *